​Papa Francesco`nun istifa edeceğine dair söylentiler artıyor - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

06 Haziran 2022  

​Papa Francesco`nun istifa edeceğine dair söylentiler artıyor -

​Papa Francesco`nun istifa edeceğine dair söylentiler artıyor ​Papa Francesco`nun istifa edeceğine dair söylentiler artıyor

Vatikan çevrelerinde son birkaç gündür Papa'nın istifaya hazırlandığı söylentisi konuşuluyor. Bu söylenti hem 85 yaşındaki Papa Francesco'nun sağlık durumundan, hem de gelecek Ağustos ayındaki programından kaynaklanıyor.

Geçen yaz kolon ameliyatı olan Papa Francesco, dizindeki bir sorun nedeniyle son haftalarda tekerlekli sandalye kullanıyor.

Papa geçen hafta da, Ağustos sonunda İtalya'nın L'Aquila kentini ziyaret edeceğini açıklayınca önce İtalya basınında ve ardından uluslararası medyada istifa ihtimalinden söz edilmeye başladı.

L'Aquila ziyaretinin amacı, bu kentte 13. yüzyıldan bu yana yapılan bir dini festival olarak açıklandı. Ancak, "Kremlinoloji"yle yarışır bir alan olan "Vatikanoloji" uzmanları bu ziyaretin "gerçek" anlamını deşifre etme amaçlı analizlerinde farklı bir iddiayı savundu.

Bu iddialara göre, Papa'nın L'Aquila gezisi istifa sembolleriyle bezeli. Papa'nın bu kentte katılacağı "Perdonanza Celestiana" festivali, tarihin ilk istifa eden papası olarak bilinen 5. Celestino tarafından başlatılmıştı. Papa Francesco'nun bu gezide 5. Celestino'nun mezarını da ziyaret etmesi bekleniyor.

Bu haber bbc kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (bbc) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(bbc). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+