​Maşalyan ve Barsamyan, Çavuşoğlu ile görüştü - Gündem
13 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Պարխար / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

09 Haziran 2022  

​Maşalyan ve Barsamyan, Çavuşoğlu ile görüştü -

​Maşalyan ve Barsamyan, Çavuşoğlu ile görüştü ​Maşalyan ve Barsamyan, Çavuşoğlu ile görüştü

Türkiye Ermenileri Patriği Maşalyan ve bir süredir İstanbul'da bulunan Ermeni Kilisesi'nin Vatikan'daki Temsilcisi Başepiskopos Khajag Barsamyan Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu ziyaret etti.

Daha önce alınan randevu çerçevesinde , Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 9 Haziran 2022 Perşembe günü Dışişleri Bakanlığı'nda Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan ve Ermeni Kilisesi'nin Vatikan'daki Temsilcisi aynı zamanda Ermeni Katolikosluğunun Batı Avrupa Temsilcisi Başepiskopos Khajag Barsamyan'ı kabul etti.

Buluşmaya Bakanlık Dış Politika Danışma Kurulu Üyesi Murat Salim Esenli ve Bakanlık Araştırma ve Güvenlik İşleri Genel Müdürü Nevzat Uyanık da katıldı.

Türkiye Ermenileri Patrikliği'nden yapılan açıklamaya göre Bakan Çavuşoğlu, Türk-Ermeni ilişkileri hakkında açıklamalarda bulunarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin normale dönmesini dilediğini vurguladı. Bu doğrultuda, iki halkın dostluğu için çalışmalar yapıldığında, dindarların kamuoyu üzerinde siyaset bilimcilerden daha fazla etkiye sahip olduğunu kaydetti.

Azınlık vakıfları seçimleri hakkında bilgi alan Çavuşoğlu'na Patrik Maşalyan, yönetmeliğin son aşamaya geldiğini ve yakında yayınlanmasının umulduğunu söyledi.

Maşalyan ve Barsamyan Ermeni Kilisesi'nin en büyük azizlerinden biri olan Aziz Nerses Şnorhali'nin ölümünün 850. yıl dönümü vesilesiyle, Roma'da ve başka yerlerde etkinliklerin yanısıra Türkiye'de Şnorhali'nin yaşadığı yer olan Rumkale'de kutsal ziyaretler yapılmasının planlandığını ifade etti. Bakan Çavuşoğlu da bu konuda yardımcı olabileceklerini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca Anadolu'da yenilenen kiliselerin durumuyla ilgili bilgi aldı ve uygun bir zamanda Patrikhane'yi ziyaret etmek istediğini ifade etti.


Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+