​47 aydın ve gazeteciden Garo Paylan’a destek açıklaması: “Ona yönelik tüm tehdit ve hakaretleri ken - Gündem
21 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

13 Haziran 2022  

​47 aydın ve gazeteciden Garo Paylan’a destek açıklaması: “Ona yönelik tüm tehdit ve hakaretleri ken -

​47 aydın ve gazeteciden Garo Paylan’a destek açıklaması: “Ona yönelik tüm tehdit ve hakaretleri ken ​47 aydın ve gazeteciden Garo Paylan’a destek açıklaması: “Ona yönelik tüm tehdit ve hakaretleri kendimize yapılmış sayıyoruz”

"Hatırlatıyoruz: Bu devlet ve devleti temsil eden tüm yetkililer, milleti temsille görevli tüm siyasiler, emniyet teşkilatı, mülki amirler, hepsi Garo Paylan’ın güven ve huzur içinde yaşamasından sorumludur. Onu nefrete karşı korumakla yükümlüdür. Biz Garo’nun Arkadaşları olarak ayrıca belirtiriz ki, Garo Paylan’ın güvenliğinden bu toplum da sorumludur. Bizler de sorumluyuz. Ona yönelik tüm tehdit ve hakaretleri kendimize yapılmış sayıyoruz."

Aralarında gazeteci ve avukatların bulunduğu 47 aydın, “Ermeni Soykırımı’nın Tanınması, Soykırım Faillerinin İsimlerinin Kamusal Alandan Kaldırılması” kanun teklifini Meclis’te verdikten sonra tehdit ve hakaretlerle karşılaşan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’la dayanışma gösteren ortak bir açıklama yayınladı.

‘Bizler Garo’nun arkadaşlarıyız’ başlığıyla yayımlanan açıklamada Paylan’a karşı hakaret, tehdit, nefret kampanyalarına tepki gösterildi.

Ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bizler Garo’nun Arkadaşlarıyız. Garo Paylan bizi şahsen tanısa da, tanımasa da arkadaşlarıyız ve onun yanındayız. TBMM’ye verdiği “Ermeni Soykırımının Tanınması ve Soykırım Faillerinin Adlarının Kamusal Alandan Kaldırılması” hakkında yasa teklifi nedeniyle Garo Paylan saldırı altında. İktidar ile muhalefet bu saldırı cephesinde birleşti.

İYİP Genel Başkanı Meral Akşener ondan “hadsiz” diye bahsetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “TBMM’nin, haddi de hukuku da ahlakı da çiğneyen bu alçaklığın hesabını müsebbibinden soracağına ve gereğini mutlaka yapacağına inanıyorum” diyerek yargıya talimat verdi. AKP sözcüsü Ömer Çelik, hakkında “hukuki takibat” yapacaklarını söyledi.

Biz bu süreci iyi biliyoruz. Bu topraklar, hakkında dava açılan, bu davayla ırkçıların hedefi haline getirilen Hrant Dink’in katline tanık oldu. Ayrıca sosyal medyada Garo Paylan’a karşı hakaret, tehdit, nefret kampanyası açıldı. Bu tehditlerin devam ettiğini öğrendik.

Hatırlatıyoruz: Bu devlet ve devleti temsil eden tüm yetkililer, milleti temsille görevli tüm siyasiler, emniyet teşkilatı, mülki amirler, hepsi Garo Paylan’ın güven ve huzur içinde yaşamasından sorumludur. Onu nefrete karşı korumakla yükümlüdür. Biz Garo’nun Arkadaşları olarak ayrıca belirtiriz ki, Garo Paylan’ın güvenliğinden bu toplum da sorumludur. Bizler de sorumluyuz. Ona yönelik tüm tehdit ve hakaretleri kendimize yapılmış sayıyoruz.

Her fırsatta, her tehdide, her hakarete karşı sesimizi yükseltecek, kamusal alana çıkarak, “BİZ GARO’NUN ARKADAŞLARIYIZ VE ONUNLA OMUZ OMUZAYIZ” diyeceğiz. Garo Paylan’ın can güvenliği için endişe eden herkesi Garo’nun Arkadaşı olmaya çağırıyoruz.”

İmzacılar

1. Ahmet Çakmak
2. Ali Bayramoğlu
3. Ali Duran Topuz
4. Ayşe Gözen
5. Ayşegül Devecioğlu
6. Ayşe Günaysu
7. Baskın Oran
8. Bingöl Elmas
9. Cengiz Aktar
10. Defne Sandalcı
11. Dilek Gökçin
12. Emel Kurma
13. Erdal Doğan
14. Eren Keskin
15. Ferhan Umruk
16. Güliz Sağlam
17. Fırat Aydınkaya
18. Gülseren Yoleri
19. Güllistan Yarkın
20. Hasan Cemal
21. Hayrettin Pişkin
22. İlhan Kılıç
23. İlkay Akkaya
24. İlkay Alptekin Demir
25. İnci Hekimoğlu
26. İsmail Beşikci
27. Jiyan Kaya
28. Leman Yurtsever
29. Meral Çıldır
30. Murat Çelikkan
31. Nadire Mater
32. Necmi Demir
33. Nesrin Sungur
34. Nimet Tanrıkulu
35. Nur Sürer
36. Özge Akyüz
37. Öztürk Türkdoğan
38. Ramazan Kaya
39. Recep Maraşlı
40. Sırrı Sakık
41. Suavi
42. Tuğrul Eryılmaz
43. Ümit Efe
44. Vivet Kanetti
45. Yıldırım Türker
46. Zeynep Ceren Boztoprak
47. Zeynep Oğuz
Bu haber Serbestiyet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (Serbestiyet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(Serbestiyet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+