​Hrant Dink Vakfı’na tehdit davasında mütalaa - Gündem
24 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

17 Haziran 2022  

​Hrant Dink Vakfı’na tehdit davasında mütalaa -

​Hrant Dink Vakfı’na tehdit davasında mütalaa ​Hrant Dink Vakfı’na tehdit davasında mütalaa

Hrant Dink Vakfı'nı elektronik posta yoluyla tehdit ettikleri iddiasıyla "Zincirleme şekilde imzasız mektupla veya özel işaretlerle tehdit" suçundan iki sanığın yargılandığı davada savcı mütalaasında sanıkların "Tehdit" suçunu işledikleri iddiasıyla 7 aydan 3 yıl 6 aya kadar hapisleri talep edildi.

Ersin Başkan ve Hüseyin Ateş Hrant Dink Vakfı'na yönelik e-posta ile Instagram paylaşımına yapmıştı. Yorumda tehdit mesajlarının yer almasıyla birlikte şüpheli Hüseyin Ateş hakkında 3 kere olmak üzere zincirleme halinde "tehdit" suçundan 7 yıl 6 aydan 26 yıl 3 aya kadar, diğer şüpheli Ersin Başkan hakkında da yine zincirleme halinde "tehdit" suçundan 2 yıl 6 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

''ERMENİLERİ VURACAĞIZ''
İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya taraf avukatları katıldı. Duruşma savcısı esas hakkındaki görüşünde, sanık Ersin Başkan 30 Mayıs 2020'de Hrant Dink Vakfı'na ait e-posta adresine mesaj göndererek vakfın yönetim kurulu başkanı, başkan yardımcısı ve üyelerine yönelik tehdit suçunu işlediği anlatıldı. Sanık Hüseyin Ateş'in ise Hrant Dink Vakfı'nın "Güvercinler uçuyor" şeklindeki Instagram paylaşımını hedef alarak "Ermenileri vuracağız güvercinleri değil" şeklinde yorum yaptığı belirtildi.

BASİT TEHDİT
Mütalaada, her ne kadar iddianamede e-mail yoluyla yapılan tehditlerin nitelikli hal kapsamında yer aldığı iddia edilse de sanıkların eylemlerinin basit tehdit suçuna tekabül ettiği öne sürüldü. Sanıklar Ersin Başkan ve Hüseyin Ateş'in adli Tıp Kurumu'ndan alınan rapora göre akıl hastası olmadıkları da vurgulanan mütalaada, e-posta iletileri, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün raporları, HTS kayıtlarından sanıkların "Tehdit" suçunu işledikleri iddiasıyla 7 aydan 3 yıl 6 aya kadar hapisleri talep edildi. Sanık avukatı, mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep etti.

Bu haber sabah kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sabah) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sabah). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+