​Paşinyan: Esir olan tüm kardeşlerimizin vatanlarına dönmesi için ısrarcı olacağız - Gündem
26 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Նպատ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

28 Haziran 2022  

​Paşinyan: Esir olan tüm kardeşlerimizin vatanlarına dönmesi için ısrarcı olacağız -

​Paşinyan: Esir olan tüm kardeşlerimizin vatanlarına dönmesi için ısrarcı olacağız ​Paşinyan: Esir olan tüm kardeşlerimizin vatanlarına dönmesi için ısrarcı olacağız

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan kendi Facebook sayfasından düzenlenen canlı yayın sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken Azerbaycan’da tutulmaya devam eden Ermeni esirler meselesine de değindi.

Paşinyan’ın sözlerine göre Ermenistan devlet makamları, Azerbaycan'da halen yasadışı olarak tutulan tüm esirlerinin anavatanlarına geri dönmesi için ısrarcı olacaktır.

Başbakan, ateşkesin tesis edilmesinin ardından esir alınan Ermeni askerleri konusunun, dönemin Rus barış güçlerinin komutanı, hatta Rusya Federasyonu Başkanı ile birkaç kez ele aldığını söyledi. Bununla ilgili bir ceza davası başlatılmıştır.

Başbakan Paşinyan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Azerbaycan'ın esirleri iade etmeme politikasının, Rus barış güçlerinin Dağlık Karabağ ve Laçin koridorunda yürüttüğü faaliyetleri itibarsızlaştırmaya yönelik olduğunu belirtmek isterim. Bugün teyit edilen esirlerin yüzde 90'ından fazlası, Rus barış güçlerinin kendi sorumluluk alanlarına yerleştirilmesinden Azerbaycan tarafından esir alındı."

Ermenistan Başbakanı Rus mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerde bu konuyu birçok kez gündeme getirdiğini, bunun prensip meselesi olduğunu, öncelikle Ermenistan, Rusya ve tüm uluslararası toplumun esirlerin iadesini sağlamak için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Esirlerin iadesine yönelik atılan adımlara da değinen Paşinyan, bu konuyu uluslararası arenada, tüm çalışma toplantılarda gündeme getirmeye devam ettiklerini ve bu yönde çalışmalara devam etmeleri gerektiğini kaydetti.

Başbakan, "Esir alınan tüm kardeşlerimizin Ermenistan Cumhuriyeti'ne dönmesi için ısrarcı olacağız" dedi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+