Garo’nun Arkadaşları: Herkesi sorumluluğa çağırıyoruz - Gündem
21 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

29 Haziran 2022  

Garo’nun Arkadaşları: Herkesi sorumluluğa çağırıyoruz -

Garo’nun Arkadaşları: Herkesi sorumluluğa çağırıyoruz İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin kampanya hedefini, “Garo’nun Arkadaşları olarak sesimizi yükseltmek ve Garo Paylan’ın can güvenliğinden kendisinin de sorumlu olduğunu düşünen herkesi sesini yükseltmeye çağırmak” diye açıkladı.
Meclis’e verdiği “Ermeni Soykırımının Tanınması ve Soykırım Faillerinin Adlarının Kamusal Alandan Kaldırılması” hakkında yasa teklifi nedeniyle hem iktidar, hem de muhalefet cephesinden ağır saldırıyla karşılaşan Garo Paylan’a destek amacıyla geçen ay başlatılan “Garo’nun Arkadaşları” sivil inisiyatifi yeni katılımlarla genişliyor.

Kendisini “Garo’nun Arkadaşı” olarak gören isimler çoğalarak 181 kişiye ulaşan listede Ahmet İnsel, Ali Bayramoğlu, Ali Duran Topuz, Ayşegül Devecioğlu, Baskın Oran, Cengiz Aktar, Defne Sandalcı, Fethiye Çetin, Füsun Erdoğan, Gülten Kaya, Hasan Cemal, İlkay Akkaya, İsmail Beşikci, Murat Çelikkan, Nadire Mater, Necmiye Alpay, Nesrin Nas, Recep Maraşlı, Sırrı Sakık, Suavi, Şanar Yurdatapan, Tuğrul Eryılmaz, Vivet Kanetti, Yıldırım Türker gibi isimler yer alıyor.

Haziran ayında Garo’nun Arkadaşları imzasıyla kamuoyuna açıklanan metin, bir çağrıyla sona eriyordu:

“Hatırlatıyoruz: Bu devlet ve devleti temsil eden tüm yetkililer, milleti temsille görevli tüm siyasiler, emniyet teşkilatı, mülki amirler, hepsi Garo Paylan’ın güven ve huzur içinde yaşamasından sorumludur. Onu nefrete karşı korumakla yükümlüdür.

Biz Garo’nun Arkadaşları olarak ayrıca belirtiriz ki, Garo Paylan’ın güvenliğinden bu toplum da sorumludur. Bizler de sorumluyuz. Ona yönelik tüm tehdit ve hakaretleri kendimize yapılmış sayıyoruz.

Her fırsatta, her tehdide, her hakarete karşı sesimizi yükseltecek, kamusal alana çıkarak, “BİZ GARO’NUN ARKADAŞLARIYIZ VE ONUNLA OMUZ OMUZAYIZ” diyeceğiz.

Garo Paylan’ın can güvenliği için endişe eden herkesi Garo’nun Arkadaşı olmaya çağırıyoruz.”

"Zamanla sınırlı değiliz"

Kampanyanın yürütücülerinden İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Eren Keskin kampanyanın hedefini şöyle açıkladı:

“Bu zamanla sınırlı bir imza kampanyası değil. Kalıcı bir sivil hareket. Hedefimiz Garo Paylan’a yönelik her türlü sözlü saldırı, tehdit ve hakaret durumunda Garo’nun Arkadaşları olarak sesimizi yükseltmek ve Garo Paylan’ın can güvenliğinden kendisinin de sorumlu olduğunu düşünen herkesi sesini yükseltmeye çağırmak."

Garo'nun Arkadaşlarının çağrı metni

Bizler Garo’nun Arkadaşlarıyız.Garo Paylan bizi şahsen tanısa da, tanımasa da arkadaşlarıyız ve onun yanındayız.TBMM’ye verdiği “Ermeni Soykırımının Tanınması ve Soykırım Faillerinin Adlarının Kamusal Alandan Kaldırılması” hakkında yasa teklifi nedeniyle Garo Paylan saldırı altında. İktidar ile muhalefet bu saldırı cephesinde birleşti.İYİP Genel Başkanı Meral Akşener ondan “hadsiz” diye bahsetti.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “TBMM'nin, haddi de hukuku da ahlakı da çiğneyen bu alçaklığın hesabını müsebbibinden soracağına ve gereğini mutlaka yapacağına inanıyorum” diyerek yargıya talimat verdi. AKP sözcüsü Ömer Çelik, hakkında “hukuki takibat” yapacaklarını söyledi.Biz bu süreci iyi biliyoruz.

Bu topraklar, hakkında dava açılan, bu davayla ırkçıların hedefi haline getirilen Hrant Dink’in katline tanık oldu.Ayrıca sosyal medyada Garo Paylan’a karşı hakaret, tehdit, nefret kampanyası açıldı. Bu tehditlerin devam ettiğini öğrendik.Hatırlatıyoruz: Bu devlet ve devleti temsil eden tüm yetkililer, milleti temsille görevli tüm siyasiler, emniyet teşkilatı, mülki amirler, hepsi Garo Paylan’ın güven ve huzur içinde yaşamasından sorumludur.

Onu nefrete karşı korumakla yükümlüdür.Biz Garo’nun Arkadaşları olarak ayrıca belirtiriz ki, Garo Paylan’ın güvenliğinden bu toplum da sorumludur.Bizler de sorumluyuz. Ona yönelik tüm tehdit ve hakaretleri kendimize yapılmış sayıyoruz.Her fırsatta, her tehdide, her hakarete karşı sesimizi yükseltecek, kamusal alana çıkarak, “BİZ GARO’NUN ARKADAŞLARIYIZ VE ONUNLA OMUZ OMUZAYIZ” diyeceğiz.Garo Paylan’ın can güvenliği için endişe eden herkesi Garo’nun Arkadaşı olmaya çağırıyoruz.

Tüm Liste
Bu haber bianet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (bianet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(bianet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+