​Rubinyan: Türkiye ile diyalog sürecinde şimdiye kadar önemli bir ilerleme kaydedilmedi - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

02 Temmuz 2022  

​Rubinyan: Türkiye ile diyalog sürecinde şimdiye kadar önemli bir ilerleme kaydedilmedi -

​Rubinyan: Türkiye ile diyalog sürecinde şimdiye kadar önemli bir ilerleme kaydedilmedi ​Rubinyan: Türkiye ile diyalog sürecinde şimdiye kadar önemli bir ilerleme kaydedilmedi

Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesi sürecinde Ermenistan Temsilcisi Ruben Rubinyan gazetecilere konuşarak, Ermenistan'ın Ermeni-Türkiye ilişkilerinin normalleşme sürecinin başlangıcından bu yana çok yapıcı davrandığını ifade etti.

Rubinyan yaptığı açıklamada "Ermenistan'ın siyasi iradesi var ve hızlı bir çözüme varacağı konusunda o siyasi iradeyi ortaya koydu. Sürecin başarısı Türkiye'nin yapıcılığına ve siyasi iradesine bağlıdır. Gördüğünüz gibi şu ana kadar büyük bir ilerleme gözükmüyor" sözlerini dile getirdi.

İki ülke arasında devlet sınırların yeniden belirlenmesi konusuna gelince Rubinyan görüşmelerde böyle bir meselenin ele alınmadığını ifade etti.

Ruben Rubinyan, ayrıca Türk devlet yetkililerin süreci Azerbaycan ile koordine ettikleri veya Azerbaycan ile dayanışma içinde olduklarına dair açıklamalarının biraz garip olduğunu da kaydetti.

Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı "Bu tür süreçlerde en önemli süreç siyasi iradedir, varsa gerisi çok kolay çözülebilecek meselelerdir" dedi.

Türk üst düzey devlet yetkililerin "Zangezur Koridoru" ile ilgili açıklamalarına da değinerek, Rubinyan bu ifadelerinin Ermenistan-Türkiye çözüm sürecine hiçbir şekilde katkı sağlamadıklarını, aksine süreci baltaladığını da ifade etti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+