​DSÖ: Maymun çiçeği yayılma eğilimi gösteriyor - Gündem
15 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արամազդ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

02 Temmuz 2022  

​DSÖ: Maymun çiçeği yayılma eğilimi gösteriyor -

​DSÖ: Maymun çiçeği yayılma eğilimi gösteriyor ​DSÖ: Maymun çiçeği yayılma eğilimi gösteriyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün gündem maddeleri arasında maymun çiçeği virüsü de var. Genel Direktör Tedros Ghebreyesus, virüsün daha fazla ülkeye yayılma eğiliminde olduğunu söyledi. Yüksek risk grubunda bulunanların tehlikede olduğuna dikkati çekti.

"Maymun çiçeği virüsü yüksek risk grubunu etkileyebilir." Bu açıklama, Dünya Sağlık Örgütü'nden geldi. Örgütün Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus virüsün 50'den fazla ülkede tespit edildiğini dile getirdi. Daha fazla ülkeye yayılma eğilimine işaret etti.

"Sürekli bulaşma konusunda endişeliyim. Çünkü bu, virüsün kendi kendine yerleştiğini ve çocuklar, bağışıklığı baskılanmış ve hamileler de dâhil olmak üzere yüksek riskli gruplara geçebileceğini düşündürür."

Dünya Sağlık Örgütü, virüsün çocuklarda ağır seyretmediğini vurguladı. İngiltere, İspanya ve Fransa'daki vakaların yakından takip edildiğinin altını çizdi.

DSÖ Acil Durum Komitesi, virüsün daha fazla yayılmasının kontrol edilmesinin yoğun çaba gerektirdiğini söyledi. Bugüne kadar dünya genelinde 3 bin 413 maymun çiçeği vakası kayda geçti.

Virüs nedeniyle 1 kişi hayatını kaybetti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+