Ararat Mirzoyan ve İspanya Milletvekilleri Kongresi Başkanı Dağlık Karabağ sorununun barışçıl şekild - Gündem
21 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

06 Temmuz 2022  

Ararat Mirzoyan ve İspanya Milletvekilleri Kongresi Başkanı Dağlık Karabağ sorununun barışçıl şekild -

Ararat Mirzoyan ve İspanya Milletvekilleri Kongresi Başkanı Dağlık Karabağ sorununun barışçıl şekild Ararat Mirzoyan ve İspanya Milletvekilleri Kongresi Başkanı Dağlık Karabağ sorununun barışçıl şekilde çözülmesini önemsedi

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ve İspanya Milletvekilleri Kongresi Başkanı Merichel Batet, Dağlık Karabağ sorununun barışçıl yoldan çözülmesini önemseyerek, güç kullanımının bir çatışma çözümü aracı olarak görülemeyeceğini vurguladılar.

Dışişleri Bakanı Mirzoyan 5 Temmuz'da İspanya Milletvekilleri Kongresi Başkanı Merichel Batet ile bir araya geldi.

Muhataplar, iki ülke ve halkların tarihsel ilişkileri ve ortak değerlerine dayalı olarak devletlerarası işbirliğinin mevcut durumunu ve siyasi diyalog, ekonomi ve kültür alanlarındaki gelişme beklentilerini ele aldılar.

Ararat Mirzoyan, Ermenistan'da demokrasiyi güçlendirmeyi, insan haklarını savunmayı, hukukun üstünlüğünü teşvik etmeyi ve yolsuzlukla etkin mücadeleyi amaçlayan reformları Merichel Batet'e sundu. Ermenistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, 2018 yılından bu yana Ermenistan'ın demokratik bir yolda ilerlediğini, savaşın sonuçlarına ve Covid-19 pandemisine rağmen demokratik kurumların pekiştirilemesinde önemli ilerlemeler kaydedildiğini vurguladı.

Görüşme sırasında ayrıca uluslararası ve bölgesel güvenlik konularına da değinildi.

Ararat Mirzoyan, İspanya Milletvekilleri Kongrei Başkanı'na Ermeni tarafının Güney Kafkasya'da barış ve istikrarı tesis etme çabalarını ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilere ilişkin son gelişmeleri, Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecini sundu.

Her iki taraf ta Dağlık Karabağ sorununun barışçıl çözümünü önemsediler.

Azerbaycan'ın başlattığı 44 günlük savaşın yol açtığı insani sorunlar bağlamında, Ararat Mirzoyan, Ermeni savaş esirlerinin ve diğer tutukluların ülkelerine geri gönderilmesinin aciliyetinin yanı sıra Ermeni kültürel ve dini mirasının Azerbaycan kontrolüne geçen topraklarda korunması gereğini vurguladı.

Ermenistan Dışişleri Bakanı ayrıca İspanyol devlet yetkilisine Ermenistan-Türkiye çözüm sürecindeki son gelişmeleri de sundu.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+