​Yerevan’da 19. Altın Kayısı Film Festivali, “Amerikan” filmiyle başladı - Gündem
28 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Սիմ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

11 Temmuz 2022  

​Yerevan’da 19. Altın Kayısı Film Festivali, “Amerikan” filmiyle başladı -

​Yerevan’da 19. Altın Kayısı Film Festivali, “Amerikan” filmiyle başladı ​Yerevan’da 19. Altın Kayısı Film Festivali, “Amerikan” filmiyle başladı

10 Temmuz'da Ermenistan'ın başkenti Yerevan'daki Aram Khaçatryan Konser Salonu’nda "Amerikan" filminin prömiyeri ile 19. Altın Kayısı Uluslararası Film Festivali başladı.

Festivalin resmi açılışından önce Ermenistan'da ve yurtdışında yaşayan konuklar kırmızı halıda yürüdü, gazeteciler ve hayranlarla konuştu.

"Emmy" ve "Altın Küre" ödüllerine sahip, "Amerikan" filminin yönetmeni ve senaristi Michael Goorjian, Ermenistan'da olmaktan mutlu olduğunu söyledi. Goorjian, filminin, ailesini kaybedip Ermeni Soykırımı'ndan kurtulan ve köklerini bulmaya çalışan bir çocuk hakkında olduğundan bahsetti.

"Amerikan", 2022 tarihli Ermenistan/ABD ortak yapımı bir film. Filmin kahramanı, Ermeni Soykırımı'ndan Amerika'ya giden bir kamyona saklanarak kaçan ve kurtulan küçük Charlie'dir. Filmde hikaye 1947'de Charlie'nin Ermenistan'a dönmesiyle başlıyor. O, Sovyetler Birliği'nin acı gerçekleriyle karşılaşıyor. Charlie tutuklanıyor ve saçma sapan bir kravat bağlama suçlamasıyla hapse atılıyor. Charlie içinde bulunduğu talihsiz duruma yenik düştüğünde, depremin hücre penceresinin önündeki hapishane duvarına zarar verdiğini keşfediyor.

19. Altın Kayısı Film Festivali'nin açılış töreninde onurlu "Parajanov Taleri" ödülü İspanyol yönetmen Albert Serra ve Oscar ödüllü yönetmen Terry George'a takdim edildi.

Film Festivali, 10-17 Temmuz tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Festivalde yüze yakın film gösterilecek.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+