​Rusya ve ABD`den normalleşme sürecine destek - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

15 Temmuz 2022  

​Rusya ve ABD`den normalleşme sürecine destek -

​Rusya ve ABD`den normalleşme sürecine destek ​Rusya ve ABD`den normalleşme sürecine destek

Türkiye-Ermenistan arasında yürütülen normalleşme süreci ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında gerçekleşen telefon görüşmesine Rusya ve ABD'den destek geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova çevrim içi düzenlediği haftalık basın toplantısında, Rusya’nın, 14 Ocak tarihinde Moskova’nın arabuluculuğuyla başlayan normalleşme sürecini desteklediğini dile getirdi.

Zaharova, yaptığı açıklamada “Bölgenin istikrarı ve ekonomik refahının çıkarlarından kaynaklandığı gerçeğine dayanarak, Ermeni-Türk diyaloğunu gelecekte mümkün olan her şekilde desteklemeye hazırız” ifadelerine yer vererek Rusya’nın Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkileri normalleştirmeyi amaçlayan uzun bir geçmişi olduğunu da hatırlattı.

Zaharova, “Bunun, bölgenin istikrarı ve ekonomik refahının yararına olduğu gerçeğinden hareket ediyoruz.” ifadesini kullandı.ABD Dışişleri Bakanlığı basın servisi de “ABD, tüm bölgeyi olumlu yönde etkileyecek olan Ermeni-Türk ilişkilerinin normalleşmesini kararlı bir şekilde desteklemektedir" açıklaması yaptı.

Açıklamada "Ermeni-Türk diyaloğu, bölgesel istikrarı artırma, olumsuz etkileri engelleme ve herkes için faydalı olan daha büyük ekonomik kalkınmaya yol açma potansiyeline sahiptir ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı dikkate alındığında bugün özellikle önemlidir.
ABD bu önemli diyaloğu her iki tarafın da uygun göreceği şekilde desteklemeye hazırdır” denildi.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+