​Ermenistan Başbakanı ve David McAllister’in görüşmesinde bölgesel barış ve istikrarın sağlanması ön - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

22 Temmuz 2022  

​Ermenistan Başbakanı ve David McAllister’in görüşmesinde bölgesel barış ve istikrarın sağlanması ön -

​Ermenistan Başbakanı ve David McAllister’in görüşmesinde bölgesel barış ve istikrarın sağlanması ön ​Ermenistan Başbakanı ve David McAllister’in görüşmesinde bölgesel barış ve istikrarın sağlanması önemi vurgulandı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi (AFET) Başkanı David McAllister’in başkanlığındaki heyeti kabul etti.

Ermenistan Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Yerevan ile Avrupa Parlamentosu’nun yakın işbirliğinin önemsendiği görüşmede Güney Kafkasya bölgesinde yaşanan süreçler, Dağlık Karabağ’ın etrafındaki durum, bölgesel yolların açılması, Ermenistan ile Azerbaycan arasında sınırların belirlenmesi imkanlarına değinildi.

Ermeni tarafının bu sorulara dair tutumlarını ayrıntılı bir şekilde sunan Başbakan Paşinyan Avrupa Parlamentosu’nun heyetinin sorularını yanıtladı.

Muhataplar, bölgesel barış ve istikrarın sağlanması ile buna yönelik diyaloğun sürdürülmesinin önemini vurguladılar.

Nikol Paşinyan, halen Azerbaycan'da tutulan Ermeni savaş esirleri konusuna değindi. David McAllister, Avrupa Parlamentosu'nun da Ermeni savaş esirlerinin Azerbaycan'dan iadesini sağlamasını önemsediğini ve bu yöndeki çabalarını sürdüreceğini kaydetti.

Azerbaycan kontrolüne geçmiş olan topraklarda Ermeni kültürel mirasının korunması ile ilgili konular da ele alındı. Nikol Paşinyan ve David McAllister, UNESCO misyonunun Dağlık Karabağ ihtilaf bölgesine erişiminin sağlanması ve bu amaçla tutarlı çalışmaların uygulanması gereğini vurguladılar.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+