​Kars sakinleri, yetkililerden bir an önce Ermenistan sınırının açılmasını istedi - Gündem
28 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Սիմ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

29 Temmuz 2022  

​Kars sakinleri, yetkililerden bir an önce Ermenistan sınırının açılmasını istedi -

​Kars sakinleri, yetkililerden bir an önce Ermenistan sınırının açılmasını istedi ​Kars sakinleri, yetkililerden bir an önce Ermenistan sınırının açılmasını istedi

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşme sürecinin yeniden başlamasıyla sınırdaki Karslılar, Türk basınında yer alan bilgilere göre sınırların bir an önce açılmasını istiyor.

11 Temmuz'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, sınırların mayınlarının temizlenmesine yol açan bir telefon görüşmesi yaptı. Bu çalışmalar, Kars ilinin Akyaka ilçesine bağlı kırsal kesimde, Ermenistan sınırındaki İbiş köyü bölgesinde 14 Temmuz'da başladı.

1999-2009 yılları arasında Kars belediye başkanı olarak görev yapan Naif Alibeyoğlu, sınır kapılarının yeniden açılacağının en önemli başarı olacağını söylüyor.

Alibeyoğlu, Belediye başkanı olduğu 2001 yılında sınır kapılarının yeniden açılması için imza toplamaya başlamıştı. Şehirde hemen herkes sınırların açılmasını istiyordu.

Naif Alibeyoğlu yaptığı açıkalamda "Bugün halk büyük bir umut ve sevinçle sınır kapılarının açılmasını bekliyor. Sınır geçişleri, demiryolları ve hava yolları bir an önce kullanıma açılmalıdır. Çözümün ciddiyetini göstermek için bu adımlar atılmalıdır. 1999 yılına kadar 325.000 olan Kars'ın nüfusu bugün 220.000'e inmiştir. Bölgede hayvancılıktan başka bir şey yapılamadığı için halk göç ediyor” szölerine yer verdi.

Alibeyoğlu, Ermenistan ile sorunun çözülmesi halinde Kars ve Türkiye'nin büyük bir ekonomik kazanç elde edeceğini kaydetti.

Azerbaycan'ın 2020'de Dağlık Karabağ savaşın ardından Ermenistan ve Türkiye ilişkileri normalleştirme konusunda anlaştı.

Hatırlanacağı üzere, 1993 yılındaki ilk Dağlık Karabağ savaşından sonra Türkiye Ermenistan ile devlet sınırını tek taraflı olarak kapattı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+