​Fransa Cumhurbaşkanı Aliyev`i Ermenistan ile müzakereleri devam etmeye ve gerginliği azaltmaya çağı - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

06 Ağustos 2022  

​Fransa Cumhurbaşkanı Aliyev`i Ermenistan ile müzakereleri devam etmeye ve gerginliği azaltmaya çağı -

​Fransa Cumhurbaşkanı Aliyev`i Ermenistan ile müzakereleri devam etmeye ve gerginliği azaltmaya çağı ​Fransa Cumhurbaşkanı Aliyev`i Ermenistan ile müzakereleri devam etmeye ve gerginliği azaltmaya çağırdı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptığı telefon görüşmesi sırasında Güney Kafkasya'daki gelişmeleri yakından takip ettiğini ifade ederek Aliyev’i Ermenistan ile müzakereleri tüm boyutuyla devam etmeye, gerginliğin tırmanmasını önlemeye ve üçlü bildirimiyle üstlenilen yükümlülükleri yerine getirmeye çağırdı.

Macron’un Aliyev ile telefon görüşmesi hakkında yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Özellikle Laçin Koridoru'nda son günlerde yaşanan gelişmelerden duyduğu endişeyi dile getirdi. Gerginliği önlemek için her şeyin yapılması ve Ermenistan ile müzakerelere tam boyutuyla devam etme çağrısında bulundu. 9 Kasım 2020 ateşkes açıklamasıyla üstlenilen yükümlülüklere saygı gösterilmesinin önemini vurguladı.

Fransa, bölgesel istikrar adına Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki diyaloga yönelik çabaları desteklemeye ve katkıda bulunmaya devam etmek için taraflar ve ortaklarıyla yakın temas halinde olmaya devam ediyor."

Elysee Sarayı, Macron'un dün Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile telefon görüşmesi yaptığını da bildirdi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+