​HDP’li Habip Eksik: Alican Sınır Kapısı hızla açılmalı - Gündem
12 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անի / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

18 Ağustos 2022  

​HDP’li Habip Eksik: Alican Sınır Kapısı hızla açılmalı -

​HDP’li Habip Eksik: Alican Sınır Kapısı hızla açılmalı ​HDP’li Habip Eksik: Alican Sınır Kapısı hızla açılmalı

Türkiye-Ermenistan bağlantısını sağlayan Alican Sınır Kapısı'nın hızla açılması gerektiğini söyleyen HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, konuya dair Meclise soru önergesi verdi.

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Türkiye-Ermenistan bağlantısını sağlayan Alican Sınır Kapısı'nı Meclis gündemine taşıdı. Eksik, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a "Ekonomik krizin yoğunca yaşandığı bu dönemde Alican Sınır Kapısı'nın ivedi bir şekilde açılması ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. İki ülke arasında ekonomik ilişkilerin düzeltilmesi hususunda bir çalışma mevcut mudur" diye sordu.

Yaklaşık 30 yıldır kapalı tutulan Alican Sınır Kapısı'nın açılmasının iki bölgenin de yararına olacağını belirten Eksik, “Üç ülkeye komşu olan Iğdır ilinin gerek Avrupa ülkelerine gerekse batı illerine veya metropollere göç vermesi ekonomik nedenlerden kaynaklı. Sınır kapısının açılması bölge ekonomisini canlandıracaktır" dedi.

Ermenistan halkının da Iğdırlıların da sınır kapısının açılması gerektiği görüşünde olduğunu söyleyen Eksik, kapının açılmasının turizmi de canlandıracağını söyledi.

Eksik, Bakan Muş’a şu soruları yöneltti:

Ermenistan ile Türkiye arasında ticaret İran ve Gürcistan ülkeleri üzerinde yapılmakta dolaysıyla maliyet artmaktadır, sadece ekonomi değil kültürel, sosyal ve turizm açısından önemli olacak olan Alican Sınır Kapısı'nın açılmamasının gerekçesi nedir?
Türkiye-Ermenistan arasında bağlantıyı sağlayan Alican Sınır Kapısı'nın açılmasına yönelik bakanlığınızın bir çalışması var mıdır? Var ise bu hususta kamuoyu bilgilendirilecek midir?
Azerbaycan anakarasını Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ve oradan da Iğdır iline bağlayacak Zengezur koridorunun açılması noktasında bir çalışma var mıdır, var ise hangi aşamadadır, bu konuda kamuoyu bilgilendirilecek midir?
Ekonomik krizin yoğunca yaşandığı bu dönemde Alican Sınır Kapısı'nın ivedi bir şekilde açılması ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. İki ülke arasında ekonomik ilişkilerin düzeltilmesi hususunda bir çalışma mevcut mudur?

Bu haber evrensel kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (evrensel) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(evrensel). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+