​Sibil ve Ayşenur Kolivar`dan ortak şarkı: Batı Ermenicesi ve Hemşince `Lusi Hadig`de buluştu - Gündem
21 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

22 Ağustos 2022  

​Sibil ve Ayşenur Kolivar`dan ortak şarkı: Batı Ermenicesi ve Hemşince `Lusi Hadig`de buluştu -

​Sibil ve Ayşenur Kolivar`dan ortak şarkı: Batı Ermenicesi ve Hemşince `Lusi Hadig`de buluştu ​Sibil ve Ayşenur Kolivar`dan ortak şarkı: Batı Ermenicesi ve Hemşince `Lusi Hadig`de buluştu

Doğu ve Batı Ermenicesi şarkılara getirdiği yorumlarla tanınan şarkıcı Sibil ve uzun yıllardır Doğu Karadeniz müzikleri alanında icra ve araştırma çalışmaları yapan Ayşenur Kolivar’ın birlikte seslendirdiği 'Lusi Hadig' (Işık Tanesi) adlı şarkı, dijital platformlarda dinleyicilerle buluştu.

Bestesi ve düzenlemesi Ari Hergel’e ait olan şarkının Batı Ermenicesi sözleri Lübnanlı Ermeni şair Aşod Pakraduni, Hemşince sözleri ise Hemşinli edebiyatçı Mahir Özkan tarafından kaleme alındı. Yapımcılığını Kalan Müzik'in üstlendiği çalışmanın klibi, Özkan Aksular’ın yönetiminde hazırlandı.

Aynı dilin iki farklı tezahürünü bir araya getiren 'Lusi Hadig', UNESCO’nun ‘kesinlikle yok olma tehlikesi altındaki diller’ listesinde yer alan Batı Ermenicesi ile Hemşince arasındaki yakınlığa dikkat çekmeyi amaçlıyor.

İlgili Video : Ayşenur Kolivar & Sibil - Lusi Hadig
Bu haber gazeteduvar kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gazeteduvar) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(gazeteduvar). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+