​Laçin kenti ve iki köy Azerbaycan’a iade edildi - Gündem
17 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

28 Ağustos 2022  

​Laçin kenti ve iki köy Azerbaycan’a iade edildi -

​Laçin kenti ve iki köy Azerbaycan’a iade edildi ​Laçin kenti ve iki köy Azerbaycan’a iade edildi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Laçin şehri ile Zabuh ve Sus köylerinin Azerbaycan’ın kontrolüne geçtiğini duyurdu.
AZERBAYCAN lideri İlham Aliyev, Twitter hesabından dün, “Bugün 26 Ağustos’ta biz Azerbaycanlılar, Laçin şehrine döndük. Azerbaycan ordusu Laçin şehrinde konuşlandırıldı. Zabuh ve Sus köyleri kontrol altına alındı. Bu vesileyle tüm Laçinlileri ve Azerbaycan halkını tebrik ediyorum. Yaşasın Laçin! Yaşasın Azerbaycan!” paylaşımını yaptı.

Laçin kenti ve iki köy Azerbaycan’a iade edildi

BAYRAK DİKİLDİ

2. Karabağ Savaşı sonrasında Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında 10 Kasım 2020’de imzalanan üçlü bildiri gereği, geçici olarak Rus unsurların kontrolüne verilen, Laçin şehri ve Zabuh ile Sus köylerinin yer aldığı “Laçin Koridoru” diye bilinen güzergâhtan hem Rus birlikleri hem de Ermeni nüfus ayrıldı ve bu bölge, Bakü yönetiminin kontrolüne geçti. Azerbaycan askerleri de kontrol altına aldıkları Laçin kent merkezine bayrak dikti. Laçin ve köyleri 1992’de Ermeni ordusu tarafından işgal edilmiş, sonraki yıllarda buraya Suriye ve Lübnan’dan getirilen Ermeniler yerleştirilmişti. Azerbaycan hükümeti, bu dönem boyunca bu durumu savaş suçu ve Cenevre Sözleşmeleri’nin ihlali olarak gördüğünü duyurmuştu.
Bu haber hurriyet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (hurriyet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(hurriyet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+