Ermeni yandaşlıkları tescillendi - Gündem
21 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

29 Ağustos 2022  

Ermeni yandaşlıkları tescillendi -

Ermeni yandaşlıkları tescillendi Ermeni yandaşlıkları tescillendi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Karabağ'ın sembol şehri Şuşa'da düzenlenen bir konferansa büyükelçilerinin katılmaması nedeniyle AGİT Minsk Grubu eş başkanı ülkelerden ABD ve Fransa'ya tepki gösterdi. Hacıyev, "Doğrusu Şuşa'nın onların katılımına ihtiyacı yok. Onlar AGİT Minsk Grubu üyesi olarak Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün temin edilmesini mi hazmedemiyorlar ya da Şuşa'daki imar çalışmalarını mı hazmedemiyorlar bilemiyorum" dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Karabağ'ın sembol şehri Şuşa'da düzenlenen bir konferansa büyükelçilerinin katılmaması nedeniyle AGİT Minsk Grubu eş başkanı ülkelerden ABD ve Fransa'ya tepki gösterdi.

Hacıyev, Azerbaycan'da faaliyet gösteren diplomatik misyon temsilcilerinin katılımıyla Karabağ'ın sembol şehri Şuşa'da düzenlenen konferans sonrasında basın
mensuplarına açıklamalarda bulundu. ABD ve Fransa büyükelçilerinin konferansa katılmadığını bildiren Hacıyev, şunları kaydetti: "Onların bu toplantıya katılmamalarına anlam veremiyoruz. Doğrusu Şuşa'nın onların katılımına ihtiyacı yok. Gelebilirler ya da gelmeyebilirler. Muhtemelen bundan sonra biz de onları davet etmeyeceğiz. Onlar AGİT Minsk Grubu üyesi olarak Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün temin edilmesini mi hazmedemiyorlar ya da Şuşa'daki imar çalışmalarını mı hazmedemiyorlar bilemiyorum."

Hacıyev, Şuşa'ya gelmeyen ABD ve Fransa büyükelçilerinin Azerbaycan halkına hesap vermesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: "Şuşa'ya gelmemelerinden, Azerbaycan'ın 30 yılını alan müzakere sürecinde onların hangi amaçlara hizmet ettiği ve hangi çıkarları savunduğu anlaşılmaktadır. Minsk Grubu'nun birileri tarafından canlandırılma çabaları hem ikiyüzlülük hem de utanç verici bir durumdur. Minsk Grubu eş başkanı ülkelerin utanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü onlara adaletsizliği giderme ve işgali ortadan kaldırmak için yetki verilmişti. Fakat bir karış Azerbaycan toprağı işgalden kurtulmadı. 30 yıllık başarısızlık faaliyetlerinden sonra AGİT Minsk Grubu'na yeni atamalar yapmak utanç vericidir. Bizim için artık böyle bir kuruluş yoktur. Bu Azerbaycan'ın tutumu değildir. Minsk Grubu, kendi kendine suikastta bulunmuş bir kuruluştur. Bizim için artık tarihin bir parçasıdır."


Bu haber yenimesaj kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (yenimesaj) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(yenimesaj). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+