​Paşinyan: Dağlık Karabağ sorununun artık çözüldüğüne dair tüm iddialar yersizdir - Gündem
16 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մանի / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

04 Eylül 2022  

​Paşinyan: Dağlık Karabağ sorununun artık çözüldüğüne dair tüm iddialar yersizdir -

​Paşinyan: Dağlık Karabağ sorununun artık çözüldüğüne dair tüm iddialar yersizdir ​Paşinyan: Dağlık Karabağ sorununun artık çözüldüğüne dair tüm iddialar yersizdir

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Artsakh Cumhuriyeti'nin ilanının 31. yıldönümü vesilesiyle mesaj yayınladı.

31 yıl önce bugün, Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi ve Shahumyan bölgesinin milletvekillerinin ortak oturumunda, kendi kaderini tayin hakkını kullanarak Dağlık Karabağ'ın bağımsızlık ilanının kabul edilmesi konusunda karar alındığını ve bu karara cevap olarak Sumgait, Bakü, Kirovabad'daki katliamlar yaşandığını hatırlatan Paşinyan bu kararın, Artsakh Ermenilerinin güvenlik ve haklarının korunmasının güvencesi olarak alındığını da belirtti.

Ermenistan Başbakanı mesajını şu sözlerle devam etti:

“10 Aralık 1991 tarihinde yapılan referandum ile bağımsızlık resmen ilan edildi. Ondan sonra Birinci Artsakh savaşı, 4 günlük savaşı ve 44 günlük savaşı yaşandı. Yurttaşlarımızın Dağlık Karabağ'da veya bir bölümünde yaşamaya devam etmesi gerçeği aynı kaldı. Ve onların kendi evlerinde, haklarının korunacağı güvenli bir ortamda yaşama hakları vardır. Temelde Dağlık Karabağ sorununun özü budur.

Dağlık Karabağ diye bir toprak birimi bulunmadığına ve Dağlık Karabağ sorununun artık çözüldüğüne dair tüm beyanlar, Artsakh Ermenilerinin güvenliği ve haklarının korunması konuları geri dönülmez bir şekilde ele alınmadıkça temelsizdir ve buna göre sorun AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlığı çerçevesinde statüs meselesi güncelliğini korumaya devam ediyor.”

Paşinyan’a göre uluslararası toplum, 44 gün süren savaşın yol açtığı insani sorunların giderilmesi ve Dağlık Karabağ'da etnik temizlik politikasının uygulanmasının engellenmesi için çaba sarf etmek zorundadır ve Ermenistan Cumhuriyeti, Dağlık Karabağ'da normal yaşamın sürdürülmesi, güvenlik ve insan haklarının korunması konularında desteklemeye devam edecektir.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ayrıca şehitleri de saygıyla anıp “Bugün Dağlık Karabağ'da yurttaşlarımızın haklarının korunması için şehit düşen kardeşlerimizi anıyoruz. Onlara borcumuz barış içinde yaşayan bir Dağlık Karabağ, barış içinde yaşayan bir Ermenistan, barış içinde yaşayan bir Güney Kafkasya sağlamaktır" sözlerini de dile getirdi.





Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+