Tarihi Akdamar Kilisesi’nde 10’uncu ayin - Gündem
15 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արամազդ / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

04 Eylül 2022  

Tarihi Akdamar Kilisesi’nde 10’uncu ayin -

Tarihi Akdamar Kilisesi’nde 10’uncu ayin Tarihi Akdamar Kilisesi’nde 10’uncu ayin

Kültür ve Turizm Bakanlığının özel izniyle yılda bir kez ibadete açılan Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan kilise, bu yıl 10'uncu ayine ev sahipliği yaptı.

İnanç turizminin merkezlerinden, yılda 1 gün ayin izni verilen Akdamar Kilisesi'nde güvenlik gerekçesiyle 2015'ten sonra 3 yıl ara verilen ayinler, güvenlik sorunlarının çözülmesinin ardından tekrar başladı.

Akdamar Kilisesi'nde bugün gerçekleştirilen 10'uncu ayinin ardından Ermeni din adamları tarafından tarihi kilisenin önünde güvercin uçuruldu. Ardından da açıklamalarda bulunan Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan, yılda bir gün yapılan ayin için İstanbul'dan, Ermenistan ve dünyanın her yerinden gelindiğini söyledi.

"BİN YILLIK ORTAK GEÇMİŞİMİZ VAR"

Maşalyan, "Barış ve esenlik içinde bu yılki ibadetimizi gerçekleştirdik. Bize bu kolaylığı sağladıkları için yetkililere teşekkür ediyoruz. Umuyuruz bu tür birlektelikler Türkiye, Ermenistan arasındaki ilişkilerin olumlu gelişmesinde yardımcı olur. Gerçekten bu coğrafyayı paylaşan halklarız. Bin yıllık ortak geçmişimiz var. Güzel şeyler olmuş ve bu güzel şeylerin üzerinde yoğunlaştığımızda gelecek için umut vaat eden ilişkiler geliştirebiliriz. Bugün iki halkın, iki dost halkın barış içinde yaşaması için Kafkasların bir barış çoğrafyasına dönüşmesi için dua ettik. Tanrı ülkemizi korusun, Tanrı insanlığı korusun" dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Erol Uslu ise ayinin sorunsuz bir şekilde yapıldığını söyledi. Uslu, "Gerekli tüm tedbirler alındı. Bu sürecin herhangi bir aksaklığa mahal vermeden tamamlanması gereken noktaları Emniyet Müdürlüğümüz bütün bileşenlerle birlikte koordineli olarak çalışmalar yapıldı ve ayin gerçekleştirildi. Bu Ermeni ayinine katılım sağlayan herkese de teşekkür ediyoruz ve 10'uncusunu gerçekleştirdiğimiz ayinin huzur, barış ve kardeşlik çerçevesinde gerçekleştiğini söylemek mükündür" dedi.

Öte yandan, pandemi nedeniyle sınırlı sayıda kişinin katıldığı ve bu yıl hiçbir kısıtlama oılmayacağı bildirilmesine rağmen katılımın önceki yıllara oranla az olduğu da gözlendi. Saat 11.00'de başlayan ayin yaklaşık 2 saat sürdü. Sonrasında ayine gelenler, tekrar teknelerle adadan ayrıldı.

Bu haber cumhuriyet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (cumhuriyet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(cumhuriyet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+