​Metsamor Nükleer Santrali güvenlidir ve daha 10 yıl çalışmaya hazır - Gündem
13 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Պարխար / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

07 Eylül 2022  

​Metsamor Nükleer Santrali güvenlidir ve daha 10 yıl çalışmaya hazır -

​Metsamor Nükleer Santrali güvenlidir ve daha 10 yıl çalışmaya hazır ​Metsamor Nükleer Santrali güvenlidir ve daha 10 yıl çalışmaya hazır

Rus ‘TVEL’ şirketi ve Ermenistan Atom Santrali, Rus nükleer yakıtı tedariki için bir sözleşme imzaladı. Arz, Ermenistan nükleer santralinin taze nükleer yakıt için mevcut gereksinimlerini tam olarak karşılayacak şekilde bu yılın 4. çeyreğinde gerçekleştirilecek.

En son güncellemeler ve incelemelerden sonra uzmanlar, Metsamor nükleer santralinin 2036 yılına kadar 14 yıl daha işletilebileceğini belirtiyor. Aynı zamanda, bir nükleer santrale sahip olmanın hem enerji hem de devlet güvenliği açısından önemli olduğunu temin ederler.

Metsamor nükleer santralinin işletme süresinin 2026’dan sonra 10 yıl daha uzatılması konusu şu anda gündemde.

Uzmanlar, nükleer santralin güvenlik seviyesini daha da artırmak için “Rosatom” ile ortak önlemlerin zaten planlandığını vurguluyorlar. NGS’nin ikinci bloğunun yapımı konusu da gündemde.

Enerji güvenliği uzmanı Artur Avetisyan, uzatmanın, 2040 yılına kadar stratejik enerji geliştirme planında öngörüldüğünü kaydetti.

Güvenlik sorunlarını çözmek için NGS her yıl belirli bir süre çalışmayı durdurur. Bu yıl tatil yaklaşık 50 gündü. İstasyonun reaktörü şarj ederek çalışıyor. Yılda bir kez şarj sırasında 349 yakıt kaseti takılır.

Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+