​Ermenistan ile Azerbaycan arasında ateşkes sağlandı - Gündem
20 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արագած / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

16 Eylül 2022  

​Ermenistan ile Azerbaycan arasında ateşkes sağlandı -

​Ermenistan ile Azerbaycan arasında ateşkes sağlandı ​Ermenistan ile Azerbaycan arasında ateşkes sağlandı

Ermenistan, çarşamba günü geç saatlerde yaptığı açıklamada iki gün boyunca Azerbaycan ile Ermenistan arasında devam eden şiddetli çatışmalar sonrası ateşkes sağlandığını söyledi.

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan da, "Uluslararası toplumun katılımı sayesinde ateşkes konusunda anlaşmaya varıldı" dedi.

Rusya parlamentosu üst meclisinin kıdemli bir üyesi olan Grigory Karasin, RIA haber ajansına ateşkesin büyük ölçüde Rus diplomatik çabalarıyla perçinlendiğini söyledi.

Parlamentosuna hitaben yaptığı konuşmada Paşinyan, ülkesinin Moskova liderliğindeki Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'ne toprak bütünlüğünü geri kazanmasına yardım etmesi için başvurduğunu söyledi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı, perşembe günü yaptığı açıklamada, ateşkesin başlamasından bu yana Azerbaycan sınırında durumun sakin olduğunu ve herhangi bir ihlalin rapor edilmediğini söyledi. Azerbaycan hükümetinden ise bir açıklama yapılmadı.[Grafik - Anadolu]
Azerbaycan - Ermenistan sınırında yeniden başlayan çatışmalarGrafik - AnadoluErmenistan Savunma Bakanlığı da daha önce sınır bölgelerindeki çatışmaların durduğunu söylemişti.

Her iki taraf da bu son çatışmalar için diğer tarafı suçluyor. Son çatışmalarda iki taraftan yapılan resmi açıklamalara göre en az 170 asker hayatını kaybetti.

Başbakan Paşinyan daha önce parlamentoya şiddetin yeniden başlamasından bu yana 105 Ermeni askerinin öldürüldüğünü söyledi.

Azerbaycan ise 50 askerin öldüğünü bildirdi. İki tarafın açıklamaları da bağımsız şekilde doğrulanmış değil.

Moskova, yüzlerce kişinin öldüğü ikinci Karabağ savaşı olarak adlandırılan 2020 savaşını sona erdiren anlaşmaya da aracılık etmişti.

Rusya hala bölgede sözü en çok geçen diplomatik güç ve iki ülke arasında 2 bin barış gücü askeri bulunduruyor.

Ermenistan ve Azerbaycan, Azerbaycan'ın bir parçası olarak tanınan ve büyük bir Ermeni nüfusuna ev sahipliği yapan Dağlık Karabağ için on yıllardır savaşıyor.

Çatışmalar ilk olarak Sovyet yönetiminin sonlarına doğru patlak verdi ve Ermeni kuvvetleri 1990'ların başında bu bölgenin içinde ve çevresinde geniş toprak alanlarını kontrol altına aldı. Türkiye tarafından desteklenen Azerbaycan, 2020'de bu bölgeleri altı hafta içinde büyük ölçüde geri aldı.

Paşinyan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasında kapsamlı bir barış anlaşmasını perçinlemeyi amaçlayan görüşmelere rağmen, o zamandan beri küçük çaplı çatışmalar yer yer devam etti.

Bu haber euronews kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (euronews) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(euronews). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+