Dışişleri Bakanlığı`ndan ABD`ye `Güney Kıbrıs` tepkisi: Şiddetle kınıyoruz - Gündem
20 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Արագած / Ժամ : Բաւական

Gündem :

19 Eylül 2022  

Dışişleri Bakanlığı`ndan ABD`ye `Güney Kıbrıs` tepkisi: Şiddetle kınıyoruz -

Dışişleri Bakanlığı`ndan ABD`ye `Güney Kıbrıs` tepkisi: Şiddetle kınıyoruz Dışişleri Bakanlığı`ndan ABD`ye `Güney Kıbrıs` tepkisi: Şiddetle kınıyoruz

ABD'nin GKRY ile ilgili 'silah ambargosunu kaldırma' kararı üzerine Dışişleri Bakanlığı açıklama yaparak, ‘iki tarafa karşı dengeli bir politika izlemeye davet ediyoruz’ dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu 2023 mali yılı için kaldırdıklarını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin bu kararı üzerine yaptığı açıklamayla tepki gösterdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada "ABD’nin GKRY’ye yönelik silah ambargosunu kaldırma yönündeki 2020 Eylül ayında aldığı kararın kapsamını genişletmesini şiddetle kınıyoruz" denildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamanın devamı şöyle:

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamlarının söz konusu karara ilişkin tepkisini tümüyle destekliyoruz.

Ada’daki iki tarafın eşitliği ilkesiyle çelişen ve Rum tarafını daha uzlaşmaz kılacak bu karar, Kıbrıs meselesinin çözülmesi yönündeki çabaları olumsuz etkileyecek; Ada’da bir silahlanma yarışına yol açacak ve Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara zarar verecektir.

ABD’yi bu kararı gözden geçirmeye ve Ada’daki iki tarafa karşı dengeli bir politika izlemeye davet ediyoruz.

ABD dahil uluslararası toplum Kıbrıs Türk halkının 1959-1960 Antlaşmalarıyla da teyit edilen egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünü tescil etmeli ve buna göre hareket etmelidir.

Her halükarda Türkiye, garantör ülke sıfatıyla, Kıbrıs Türkünün varlığını, güvenliğini ve huzurunu sağlamak amacıyla, tarihi ve hukuki sorumlulukları çerçevesinde, gerekli adımları atmaya devam edecektir."

Bu haber artigercek kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (artigercek) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(artigercek). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+