​Ermenistan Başbakanı, Putin`in Macron`u Blinken ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi - Gündem
21 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

19 Eylül 2022  

​Ermenistan Başbakanı, Putin`in Macron`u Blinken ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi -

​Ermenistan Başbakanı, Putin`in Macron`u Blinken ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi ​Ermenistan Başbakanı, Putin`in Macron`u Blinken ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Paşinyan, Azerbaycan'ın Ermenistan egemen topraklarına yönelik saldırısı meydana getirdiği durum hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Nikol Paşinyan, sınırdaki nispeten sakin olmasına rağmen durumun çok gergin olduğunu kaydetti.

Anthony Blinken, çatışmalardaki kurbanları için taziyelerini iletti ve ABD'nin barış ve diyalogu teşvik etme isteğini yeniden teyit etti.

Muhataplar, Ermenistan'nın BM Güvenlik Konseyi'ne başvurusuna ilişkin tartışmalara da değindiler. Nikol Paşinyan, uluslararası toplumun olup bitenlere gerekli tepki vermesinin önemini bir kez daha belirtti.

Hükümet, Nikol Paşinyan'ın Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de telefon görüşmesi yaptığını bildirdi.

Muhataplar Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki duruma değindiler. Nikol Paşinyan, sınırın şu anda nispeten sakin olmasına rağmen, Azerbaycan'ın Ermenistan egemen topraklarına yönelik saldırısının sonucunda meydana gelen durumun çok gergin olduğunu vurguladı.

Paşinyan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı, Kolektif Güvenlik Anlaşması Teşkilatı'na başvurusuna ilişkin alınan kararların uygulanmasına ilişkin konuları görüştü.

Nikol Paşinyan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de telefon görüşmesi yaptı. Paşinyan, Azerbaycan'ın Ermenistan'ın egemen topraklarına yönelik saldırganlığının yarattığı durum hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Nikol Paşinyan, sınırın nispeten sakin olmasına rağmen durumun çok gergin olduğunu kaydetti.

Emmanuel Macron, diyalog ve barışı teşvik etme konusundaki istekliliğini yineledi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+