​Paşinyan: Prag`da Erdoğan ile görüşme planlanıyor - Gündem
18 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մասիս / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

06 Ekim 2022  

​Paşinyan: Prag`da Erdoğan ile görüşme planlanıyor -

​Paşinyan: Prag`da Erdoğan ile görüşme planlanıyor ​Paşinyan: Prag`da Erdoğan ile görüşme planlanıyor

6 Ekim’de Prag'da gerçekleşecek Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ermenistan Başbakan Paşinyan arasında bir görüşme beklentisi oluşmuştu. Türkiye medyasında yer alan haberlere göre bu görüşme gerçekleşecek. Paşinyan da “Bir görüşme planlanıyor” dedi.Sabah ve Milliyet gazetesinde yayınlanan haberlere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının gerçekleşeceği Çek Cumhuriyeti'nin Prag şehrinde Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşecek

Söz konusu haberlere göre Erdoğan'ın Paşinyan'a, özel temsilciler arasındaki görüşmelerin üçüncü ülkelerde değil Türkiye ve Ermenistan'da dönüşümlü olarak yapılması, bölgede daha fazla gerilim yaşanmaması için provokasyonlardan uzak durulması ve Azerbaycan ile nihai barış anlaşmasının imzalanması yönünde mesajlar vermesi bekleniyor.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan da Ermenistan Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Avrupa Siyasi Topluluğu zirvesine katılacağım. Bu çerçevede benimle, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Fransa Cumhurbaşkanı ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı arasında dörtlü bir görüşme planlanıyor. Türkiye Cumhurbaşkanı ile de bir görüşme planlanıyor. Bunun olasılığı ile ilgili daha önce bildirmiştik. Başka hiçbir şey değişmezse, bunlar esasen genel barış gündemi tartışmasına uyan ana toplantılar olacak”

İki lider 11 Temmuz’da bir telefon görüşmesi yapmıştı. Prag’daki görüşme gerçekleşirse Türkiye ve Ermenistan liderleri 2009’daki Protokoller Süreci sonrasında ilk kez yüzyüze görüşmüş olacak.


Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+