​Papa Françesko: ”Göçmenlerin Dışlanması Suç ve Günahtır - Gündem
14 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Վանատուր / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

12 Ekim 2022  

​Papa Françesko: ”Göçmenlerin Dışlanması Suç ve Günahtır -

​Papa Françesko: ”Göçmenlerin Dışlanması Suç ve Günahtır ​Papa Françesko: ”Göçmenlerin Dışlanması Suç ve Günahtır

Göçmenleri savunarak, yüzlerine kapı kapatılmasını ‘suç ve günah’ olarak nitelendirdi.

Papa bu ifadeleri, ‘göçmenlerin babası’ olarak bilinen, 19. yüzyılda yaşayan bir Episkoposu ve Arjantin’de hastalara hizmet eden 20. yüzyılda yaşayan bir kişiyi, aziz ilan ederken kullandı.

Göçmenlere destek konusunu öncelik haline getiren Papa, Aziz Petrus Meydanı’nda 50 bin kişinin katılımıyla düzenlenen törene başkanlık etti.

Papa yaptığı konuşmada, “Göçmenlerin dışlanması skandaldır. Suç ve günahtır. İhtiyaç sahiplerine kapı açmamak suçtur. Bu gözümüzün önünde ölmelerine neden oluyor” dedi.

Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken boğulan binlerce kişiye atıfta bulunan Papa, “Akdeniz bugün dünyanın en büyük mezarlığı haline geldi” diye ekledi.

Ülkelerine geri gönderilen bazı göçmenlerin ‘istismar edildikleri ve köle muamelesi gördükleri toplama kamplarına’ konulduğunu söyledi. Geçmişte bunun Libya’da olduğunu belirtti.

İtalya’da Giorgia Meloni’nin bu ayın sonlarında, göçü azaltma ve ülke sınırlarını sıkılaştırma sözü veren sağcı bir koalisyonun başında başbakan olması bekleniyor.

Meloni, göçmenlerin ülkelerine geri dönüşünü hızlandırma ve sığınma kurallarını sıkılaştırma sözü verdi.

Ayrıca, hayır kurumlarına ait kurtarma gemilerinin faaliyetlerine kısıtlamaların yeniden getirilmesi çağrısına ek olarak, göçmenlerin yelken açmasını önlemek için Kuzey Afrika’ya deniz ablukası getirilmesi çağrısında da bulundu.

Bu haber sat7 kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sat7) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sat7). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+