​Tıbrevank 24 Aralık Cumartesi için seçim başvurusunda bulundu - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

25 Ekim 2022  

​Tıbrevank 24 Aralık Cumartesi için seçim başvurusunda bulundu -

​Tıbrevank 24 Aralık Cumartesi için seçim başvurusunda bulundu ​Tıbrevank 24 Aralık Cumartesi için seçim başvurusunda bulundu

Surp Haç Tıbrevank Ermeni Lisesi Vakfı, 24 Aralık Cumartesi günü yönetim kurulu seçimi yapmak için Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne başvurdu.

Vakıf yönetiminden yapılan açıklamada yeni yönetmeliğin il genelinde seçim yapmaya imkan vermediği, Patrikhane ve ERVAB (Ermeni Vakıflar Birliği) yönetiminin de il genelinde seçim hakkını savunmak konusunda isteksiz davrandığı belirtildi.

Tıbrevank Vakfı, Karagözyan, Kalfayan, Getronagan ve Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi ile birlikte "Beş Ulusal Kurum"u (Hink Hasdadutyun) oluşturuyor. Bu kurumlar geleneksel olarak seçimlerini il genelinde yapıyor. 18 Haziran'da Resmi Gazete'de yayınlanan Azınlık Vakıfları Seçim Yönetmeliği, azınlık vakıfları için "bölgesel seçim" imkanı tanıdı. Bölgesel seçim İstanbul için milletvekili seçim bölgelerini esas alıyor ve İstanbul'u 3 seçim bölgesine ayırıyor.

Üsküdar Tıbrevank Vakfı yönetmeliğin yayınlanmasından bu yana il genelinde seçim yapabilmek için çalışma yürütmekteydi.

Açıklamada "Lakin artık kurumumuzun zarar görmemesi için bir kereye mahsus 'bölgesel seçim sistemine' göre seçim başvurusu yapmış bulunuyoruz" dendi.

Açıklamada Beş Ulusal Kurum'un il genelinde seçim yapabilmesi için mücadelenin süreceği vurgulandı.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+