​Aliyev 7 Aralık`taki zirveye katılmıyor - Gündem
13 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Պարխար / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

28 Kasım 2022  

​Aliyev 7 Aralık`taki zirveye katılmıyor -

​Aliyev 7 Aralık`taki zirveye katılmıyor ​Aliyev 7 Aralık`taki zirveye katılmıyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Fransız Hükümeti'nin Ermenistan- Azerbaycan arasındaki barış sürecinde yer almasına karşı çıkarak, 7 Aralık'ta Brüksel'de gerçekleşecek buluşmaya katılmayacağını söyledi.

Bir konferansta konuşan Aliyev “(6 Ekim'deki) Prag'daki görüşmeden az bir süre sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron verdiği röportajda Azerbaycan'ı eleştirdi. Bizi yapmadığımız şeylerle suçladı. Bunu, Fransız Senatosu'nun kesinlikle kabul edilemez ve saldırgan olan iyi bilinen kararı izledi” dedi.

Fransa Senatosu, 16 Kasım'da Azerbaycan’a yaptırım uygulamasını içeren bir önergeyi kabul etmişti.

Aliyev, “Bütün bunlar göz önüne alındığında, Fransa'nın barış sürecinde yer alamayacağı açıktır. Ve bu bizim değil, onların suçu çünkü ne Amerika Birleşik Devletleri ne de Rusya hiçbir zaman resmi olarak taraf tutmadı. Bu, 7 Aralık'taki toplantının gerçekleşmeyeceği anlamına geliyor. Ve diğer alternatifleri değerlendireceğiz. Bakalım kimler hangi platformda aracılık edecek” dedi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vahan Hunanyan ise, Armenpress'e yaptığı açıklamada, Ermenistan'ın Prag'da varılan anlaşmalar ve format temelinde 7 Aralık'ta Azerbaycan tarafıyla görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Prag'daki toplantının dörtlü formatta yapıldığını hatırlatan Hunanyan, "Mantıksal olarak toplantının formatı ve katılımcıların kompozisyonunun aynı olması gerektiğini" söyledi.

Hunanyan, “Azerbaycan tarafının, Ermenistan'ın görüşmeyi ve barış sürecini bozmaya çalıştığına dair açıklamalarının gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Ermenistan Cumhuriyeti, Prag'da varılan anlaşmaya ve formata göre 7 Aralık'taki toplantıya hazır” dedi.

Hunanyan, Ermenistan'ın 7 Kasım'da Washington'da iki ülke dışişleri bakanları toplantısında sunduğu barış anlaşması önerilerine Azerbaycan'ın henüz yanıt vermediğini de ifade etti.

Ermenistan ve Azerbaycan liderleri, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un arabuluculuğunda 6 Ekim'de Prag'da bir araya gelmiş ve diyalog sürecini ilerletme kararı almışlardı.


Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+