​Rusya ve Azerbaycan Liderleri Arasında Karabağ Krizi Çözümüne Yönelik Görüşme Yapıldı - Gündem
24 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

29 Kasım 2022  

​Rusya ve Azerbaycan Liderleri Arasında Karabağ Krizi Çözümüne Yönelik Görüşme Yapıldı -

​Rusya ve Azerbaycan Liderleri Arasında Karabağ Krizi Çözümüne Yönelik Görüşme Yapıldı ​Rusya ve Azerbaycan Liderleri Arasında Karabağ Krizi Çözümüne Yönelik Görüşme Yapıldı

Tahran, İRNA- Kremlin, Rusya ve Azerbaycan liderleri Vladimir Putin ile İlham Aliyev’in son birkaç gün içerisinde ikinci kez liderlerin yaptıkları anlaşmayı incelemek üzere Ermenistan ile telefon görüşmesi yaptıklarını aktardı.

TASS haber ajansı, Kremlin’in açıklaması bu telefon görüşmesinde, anlaşmaların uygulanması hususunda tarafların ( Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan)Güney Kafkasya bölgesinde ulaşım ve iktisadi ilişkilerin yeniden başlaması için eylemde bulunması gerekliliğine vurgu yaptı.

Putin, ülkesinin nihai ve kapsamlı bir çözüme ulaşılmasını sağlamak için her türlü eyleme hazır olduğunu bildirdi.

İlham Aliyev Bakü’de düzenlediği basın toplantısında Ermenistan’ın Brüksel barış toplantısına ancak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un katılması şartıyla kabul ettiğini bunun da görüşmelerin yapılmayacağı anlamına geldiğini bildirdi.

Birkaç ay önce 7 Ekim’de Alyev ve Paşinyan’ın Brüksel’de barış görüşmelerinin yapılması kararlaştırılmıştı. Bakü yönetimi Paris yönetiminin objektif davranmadığıı ve Ermenistan ana taraf tuttuğunu söyledi. Kafkasya bölgesindeki gerilimde Avrupa’nın arabuluculuğuna sıcak bakmayan Moskova bu rapora dayanarak barış görüşmeleri için ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını açıkladı.


Bu haber irna kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (irna) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(irna). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+