​Mirzoyan: Dörtlü formatta buluşmaya hazırız - Gündem
21 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Բաւական

Gündem :

29 Kasım 2022  

​Mirzoyan: Dörtlü formatta buluşmaya hazırız -

​Mirzoyan: Dörtlü formatta buluşmaya hazırız ​Mirzoyan: Dörtlü formatta buluşmaya hazırız

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Ermenistan tarafının makul bir süre içinde Ermenistan Başbakanı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Fransa Cumhurbaşkanı ve Avrupa Konseyi Başkanı ile bir görüşme düzenlemeye hazır olduğunu söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Fransız Hükümeti'nin Ermenistan- Azerbaycan arasındaki barış sürecinde yer almasına karşı çıkarak, 7 Aralık'ta Brüksel'de gerçekleşecek buluşmaya katılmayacağını söylemişti. Aliyev Macron'un Azerbaycan'ı eleştiren açıklamalarını gerekçe olarak göstermişti.

Mirzoyan, “Prag'da yapılan dörtlü görüşmede bir sonraki görüşme için mutabakata varıldı. Bu anlaşmaya bağlı kalmaya devam ediyoruz ve makul bir süre içinde Ermenistan Başbakanı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Fransa Cumhurbaşkanı ve Avrupa Konseyi Başkanı arasında bir görüşme düzenlemeye istekli olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz” dedi.


Mirzoyan şöyle devam etti: “Prag'da bu formatta gerçekleştirilen görüşmenin Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşme süreci bağlamında oldukça etkili ve önemli olduğuna inanıyoruz. Ermenistan tarafı, daha önce olduğu gibi ilişkilerin çözümüyle ilgileniyor”

Mirzoyan, Ermenistan'ın barış anlaşması taslağıyla ilgili teklifine şu sözlerle değindi:

“Bildiğiniz gibi, ilişkilerin düzenlenmesi veya barış antlaşması taslağı konusundaki tekliflerimizi Azerbaycan'a sunduk ve daha dün cevaplarını aldık. Yani tartışmalar devam ediyor. En kısa sürede bu konuda anlaşmaya varmayı umuyoruz. Uluslararası ortaklarımızın arabuluculuk çabaları da bu süreçte önemli rol oynayabilir” .


Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+