​Türk basını Ermeni iktisatçı Daron Acemoğlu`nun otoritesini küçümsemeye çalışıyor - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

06 Aralık 2022  

​Türk basını Ermeni iktisatçı Daron Acemoğlu`nun otoritesini küçümsemeye çalışıyor -

​Türk basını Ermeni iktisatçı Daron Acemoğlu`nun otoritesini küçümsemeye çalışıyor ​Türk basını Ermeni iktisatçı Daron Acemoğlu`nun otoritesini küçümsemeye çalışıyor

Türk resmi basını, muhalefetin ekonomik programlarını itibarsızlaştırmak için Amerika'da yaşayan İstanbullu Ermeni iktisatçı Daron Acemoğlu'nun profesyonelliği ve mesleği yeteneklerini sorgulamaya çalışıyor.

Mesele օ ki, Türkiye'de ana muhalefet olarak kabul edilen "Cumhuriyet Halk Partisi"nin (CHP-CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye ekonomisinin kalkınmasına yönelik planlarında Acemoğlu'na büyük yer ayırdı ve kendi kadrosuna dahil etti.

Dünyaca ünlü İstanbullu Ermeni iktisatçıyı ve muhalefeti itibarsızlaştırmak için Türkiye hükümeti propaganda makinesi, daha önce Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Daron Acemoğlu'ndan yardım istediği, ancak bunun sonucunda Ermenistan ekonomisinin sözde battığı ve daha kötü bir duruma düştüğü tezini ortaya atıyor.

Hatırlanacağı üzere Daron Acemoğlu'nun 1986 yılında İstanbul Galatasaray Koleji'nden mezun oldu. Daha sonra İngiltere'deki York Üniversitesi'nde lisans derecesi aldı. London School of Economics'te ise ekonometri ve matematiksel iktisat alanlarında yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı. 1992-1993 yıllarında orada ekonomi dersi veriyordu.

Acemoğlu, prestijli Amerikan dergisi Foreign Policy tarafından yayınlanan "100 Küresel Düşünür" listesinde yer almaktadır.

IDEAS/RePec ekonomik araştırma merkezi tarafından derlenen en çok alıntı yapılan 20 ekonomist sıralamasında ise Daron Acemoğlu 8. sırada yer alıyor. Karşılaştırmak için- Nobel ödüllü Profesör Paul Krugman'ın o listede 13. sırada yer aldı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+