Laçin koridoru üç gündür bloke durumda, Ermenistan`dan insani kriz uyarısı - Gündem
05 Mart 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Ահրանք / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

16 Aralık 2022  

Laçin koridoru üç gündür bloke durumda, Ermenistan`dan insani kriz uyarısı -

Laçin koridoru üç gündür bloke durumda, Ermenistan`dan insani kriz uyarısı Laçin koridoru üç gündür bloke durumda, Ermenistan`dan insani kriz uyarısı

Karabağ Enformasyon Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre sivil giyimli bir grup Azerbaycanlı, çevresel nedenleri gerekçe göstererek 12 Aralık günü sabah saatlerinde Stepanakert-Goris karayolunu trafiğe kapattı. Yol üç gündür kapalı.. Karabağ makamları ayrıca Azerbaycan'ın Karabağ'a gaz sevkiyatını durdurduğunu açıkladı. Ermenistan insani kriz uyarısı yaptı. BM Genel Sekreteri gerilimi düşürme çağrısı yaptı.

Bir dizi temas için ABD'de bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi.

Bakan Mirzoyan, Genel Sekreter'e bölgedeki son gelişmeler, özellikle Laçin Koridoru'nun 12 Aralık'tan itibaren Azerbaycan tarafından bloke edilmesi, Dağlık Karabağ'a gaz arzının kesilmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan ciddi insani sıkıntılar hakkında bilgi verdi. Mirzoyan mevcut duruma uluslararası toplumun uygun bir tepki vermesi gerektiğini vurguladı.

Mirzoyan, Ermenistan'ın bölgede istikrar ve barışı tesis etme taahhüdünü yineledi.

BM'den de Genel Sekreteri António Guterres adına yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada "Genel Sekterer Guterres, Laçin Koridoru çevresinde devam eden gelişmeleri endişeyle takip ediyor." dendi.

Açıklamaya göre Genel Sekreter, tarafları gerilimi düşürmeye; daha önce varılan anlaşmalar doğrultusunda koridor boyunca hareket özgürlüğü ve güvenliğini sağlamaya çağırdı ve arabuluculuk çabalarına desteğini yineledi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen bakanlar toplantısında yaptığı konuşmada da, Karabağ'daki sorunun acilen ele alınmadığı takdirde bir felakete yol açacak gıda, enerji ve genel insani kriz tehdidiyle karşı karşı olunduğunu söyledi.

Ermenistan ayrıca Uluslararası Adalet Divanı'na konuyla ilgili bilgi verdi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurarak Azerbaycan'a karşı geçici tedbir kararı alınmasını, Azerbaycan'ın blokajı kaldırmasının sağlanmasını talep etti.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, dün konuya dair bir açıklama yayınlamıştı.

Açıklamada şöyle dendi:


"Laçin Koridoru’nun kapatılmasına yönelik propaganda hazırlıkları aylar önce başladı ve bu provokasyonun Azerbaycan devlet yetkilileri tarafından Dağlık Karabağ’ı Ermenistan Cumhuriyeti’nden ve dolayısıyla dış dünyadan koparmak amacıyla düzenlendiği açıktır.

Bu operasyon sonucunda Dağlık Karabağ halkı serbest dolaşım hakkından mahrum edilmiş, Dağlık Karabağ gıda ve insani kriz tehdidi ile karşı karşıya kalmıştır.

Ortaya çıkan durum, 9 Kasım 2020 tarihli üçlü açıklamanın 6. maddesi ile doğrudan zıtlık içindedir. Azerbaycan’ın bu davranışı, sadece Dağlık Karabağ halkının hak ve güvenliğini ele alma niyetinin olmadığını göstermekle kalmıyor, aynı zamanda Bakü’nün Dağlık Karabağ’da etnik temizlik politikasının devam ettiğini bir kez daha gösteriyor."

Bakanlık şöyle devam etti: "Laçin Koridoru’nun kapatılması, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Ermenilerine karşı bir soykırım politikası benimsediği yönündeki birçok uyarılarımızın pratik ifadesidir. Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Dağlık Karabağ’daki temas hattında ateşkes rejimini dönem dönem ihlalleri ve provokasyonları Ermenilerin Dağlık Karabağ’daki varlık tehlikesini daha somut hale getiriyor."

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, "Azerbaycan’ın eylemlerinin büyük çaplı bir insani felakete yol açabileceği konusunda BM Güvenlik Konseyi, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanı ve üye devletler de dahil olmak üzere tüm uluslararası toplumun acil dikkatini çekiyoruz. Dağlık Karabağ Ermenilerinin hak ve güvenliklerinin sağlanması için uluslararası mekanizmaların devreye girmesi gerekliliğini vurguluyoruz. Bu amaçla yakın gelecekte uluslararası ortaklarla istişarelere başlayacağız" ifadelerini kullandı.

ABD ve AB'den açıklama


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price Twitter paylaşımında, Laçin Koridoru'nun kapatılmasının ciddi insani sonuçları olduğunu söyledi.

Price “Azerbaycan hükümetini koridorda serbest dolaşımı yeniden tesis etmeye çağırıyoruz. İlerlemenin yolu müzakerelerden geçiyor” dedi.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Sözcüsü Peter Stano da yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin Aralık ayının başından bu yana Laçin koridoru çevresindeki çeşitli gelişmeleri ciddi bir endişeyle izlediğini söyledi.

Stano, "AB, Azerbaycan yetkililerini 9 Kasım 2020 tarihli üçlü bildiriye uygun olarak koridor boyunca hareket özgürlüğü ve güvenliğini sağlamaya çağırıyor. Bu tür hareket özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar yerel halk için ciddi sıkıntı yaratıyor ve insani kaygılar yaratıyor." dedi.

TASS ajansının haberine göre Rus barışı koruma güçleri komutanlığı, sivil araçların Laçin koridoru boyunca engelsiz hareketine devam etmesi için Azerbaycan temsilcileriyle görüşüyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hajiyev'e göre ise, Laçin yolu Azerbaycanlı protestocular tarafından değil, Rusya Federasyonu barış gücü birliği tarafından kapatıldı.

Hikmet Hajiyev'e göre, Azerbaycan sivil toplum temsilcileri "yağmalanmış doğal kaynakların yasa dışı taşınmasını engellemeye çalışıyor" ve diğer sivil araçların hareketine "müdahale etmiyor".

Rus barışı koruma birliğinin komutanlığı, haber bültenlerinde otoyolun "12 Aralık'ta Azerbaycan tarafından kesildiğini" söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde, "Rus barış gücü birliğinin komutanlığı, Stepanakert-Goris yolu boyunca sivil araçların engelsiz hareketini yeniden sağlamak için Azerbaycan temsilcileriyle görüşüyor." dendi.

12 Aralık'ta Azerbaycanlı sivil bir grup söz konusu yol üzerinde Rus barış gücü karakolunun karşısına çadır kurarak eylem başlattı. Grup, Karabağ'da bulunan bazı maden yataklarının işletilmesinin önlenmesini talep ediyor

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+