Karabağ Savcılığı: Ön soruşturma, Azerbaycan`ın savaş sırasında fosfor bombası kullandığını doğrulad - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

13 Aralık 2022  

Karabağ Savcılığı: Ön soruşturma, Azerbaycan`ın savaş sırasında fosfor bombası kullandığını doğrulad -

Karabağ Savcılığı: Ön soruşturma, Azerbaycan`ın savaş sırasında fosfor bombası kullandığını doğrulad Karabağ Savcılığı: Ön soruşturma, Azerbaycan`ın savaş sırasında fosfor bombası kullandığını doğruladı

27 Eylül 2020 tarihinde Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Tarafından Artsakh Cumhuriyeti'ne karşı başlatılan savaşın koşullarını ve uluslararası insancıl hukukun ağır ihlallerini araştırmak için, Artsakh Cumhuriyeti kolluk kuvvetleri tarafından bir sürü ceza davası başlatıldı.

Artsakh'ın Martuni şehrinin idari bölgesinde bulunan patlamamış roketin ve buradan alınan numuneler incilemeye alınmıştı.

Bağımsız bir uzman grubu tarafından yapılan araştırma sonucunda verilen sonuca göre beyaz fosfordan oluşan fosforlu bomba olduğu kanıtlanmıştır.

Böylece, uzman araştırmasının sonuçlarına göre, 44 gün süren savaş sırasında Azerbaycan silahlı kuvvetleri kimyasal silahlarla sivil halkın bulunduğu yerleşimleri doğrudan hedef alarak kitlesel yıkıma ve çok sayıda insan kaybına, ıstırabına ve hasarına neden oldu.

Azerbaycan bu şekilde Cenevre Sözleşmesi'nin 35. Maddesini (Protokol 1) ağır şekilde ihlal etti.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+