Ermenistan`da dış istihbarat teşkilatı kuruluyor - Gündem
22 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

12 Aralık 2022  

Ermenistan`da dış istihbarat teşkilatı kuruluyor -

Ermenistan`da dış istihbarat teşkilatı kuruluyor Ermenistan`da dış istihbarat teşkilatı kuruluyor

Ermenistan'da silahlı kuvvetlerle doğrudan ilişkisi bulunmayan, başbakanlık makamına bağlı sivil ağırlıklı yeni bir dış istihbarat teşkilatı kuruluyor.

Armenpress'in haberine göre Ermenistan hükümeti, "Dış İstihbarat Faaliyetleri ve Dış İstihbarat Teşkilatı" adlı yasa tasarısını onayladı.

Ermenistan ordu mensuplarının hakimiyetindeki mevcut teşkilattan farklı olarak, yeni teşkilatta askerler dışındaki devlet görevlilerinin de istihdamını öngören yasa tasarısı, onay için parlamentoya sunulacak. Kurulacak yapı doğrudan Başbakan Nikol Paşinyan'a bağlı olacak.

Yasa tasarısı hakkında bakanlar kurulu toplantısında konuşan Paşinyan, dünyadaki istihbarat çalışmalarının gelişiminin her zaman doğrudan askeri hizmetlerle ilişkili olmadığını belirtti. Paşinyan, bu doğrultuda modern ihtiyaçlara karşılık verecek şekilde, başbakanlık makamına bağlı dış istihbarat teşkilatı oluşturulması hedefini ülkenin strateji belgesine koyduklarını anımsattı.

Adalet Bakanı Vekili Grigor Minasyan da bakanlar kurulu toplantısında yaptığı sunumda, "yeni devlet yapılanması için siyasi bir karar" aldıklarını, yeni kurulacak dış istihbarat servisinin askeri yapıda olmayacağını belirtti.

Minasyan, yasa tasarının parlamentodan onay almasının ardından yeni yapının 3 yıl içinde kurulacağını, bu süre sonunda, mevcut dış istihbarat organlarında çalışanların görevlerinin sona ereceğini ve yeni teşkilata devrolacağını kaydetti

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+