Pangaltı Mıhitaryan seçimi: Seçim Tertip Heyeti`nden açıklama - Gündem
12 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անի / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

17 Aralık 2022  

Pangaltı Mıhitaryan seçimi: Seçim Tertip Heyeti`nden açıklama -

Pangaltı Mıhitaryan seçimi: Seçim Tertip Heyeti`nden açıklama Pangaltı Mıhitaryan seçimi: Seçim Tertip Heyeti`nden açıklama

Vakıflar Bölge Müdürlüğü Türkiye Ermeni Katolik toplumunun başvurusu üzerine Pangaltı Mıhitaryan seçiminde sadece Türkiye Ermeni Katolik toplumunun oy kullanabileceğini bildirdi. Gelişmenin ardından Pangaltı Mıhitaryan Seçim Tertip Heyeti de bir açıklama yayınladı. Açıklamada "18.12.2022 günü yapılacak seçimlerde Ermeni cemaatinin çoğunluğunun (Arakelagan, Protestan) oy kullanamayacağını, sadece Katolik seçmen listesinde kayıtlı olanlarla seçimin yapılacağını kamuoyuna üzülerek bildirmek isteriz." dendi. Heyet "Bir eğitim kurumu, Ermeni cemaatinin tüm üyelerine (Arakelagan, Katolik, Protestan) açık ise, aynı şekilde cemaatin tüm üyelerinin de yönetim kurulu seçimlerinde oy kullanma haklarının olduğuna inanıyoruz" ifadelerine de yer verdi.

Pangaltı Ermeni Katolik Mıhitaryan Manastırı ve Mektebi Vakfı yönetimi için 18 Aralık Pazar günü seçim yapılacak.

Türkiye Katolik Ermeni toplumundan isimler yeni seçim yönetmeliği uyarınca sadece Türkiyeli Katolik Ermenilerin oy kullanabileceğini ya da aday olabileceğini açıklamıştı. Bu çerçevede Türkiyeli Ermeni Katoliklerden oluşan Mavi Liste, yönetime aday oldu.

Beyaz Liste ise Katolik olmayan Ermenilerin de aday olabileceğini ve oy kullanabileceğini savunarak karma bir listeyle seçime girme kararı aldı.

Konuyla ilgili olarak Türkiye Ermeni Katolik toplumundan isimler Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile temasa geçmişlerdi.

Müdürlük 16.12.20220 tarihli cevabi yazısında şu ifadeye yer verdi:

"Pangaltı Ermeni Katolik Mıhitaryan Manastır Mektebi ve Vakfı'nın 18.12.2022 tarihinde yapılacak olan yönetim kurulu seçiminin Katolik Cemaati seçmen listesi ile yapılmasının gerektiği Seçim Tertip Heyeti'ne açıkça bildirilmiş olup bu aşamada Bölge Müdürlüğümüzce yapılacak bir işlem bulunmamaktadır."

Müdürlük yazının devamında "Seçim Tertip Heyeti seçim sonuçları ile ilgili belgeleri Bölge Müdürlüğümüze teslim ettiğinde, bahse konu seçim yönetmeliği ve yürürlükteki mer-i mevzuat hükümleri değerlendirilerek sonucu hakkında gerekli işlem yapılacaktır" ifadelerine yer verdi.

Pangaltı Mıhitaryan Seçim Tertip Heyeti, seçim öncesinde 18.00 kişilik 2. Bölge seçmen listesini de Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne teslim etmişti. 900 kişilik Türkiye Ermeni Katolik toplumu seçmen listesi de VBM'ye teslim edilmiş durumda. Pangaltı Seçim Tertip Heyeti her iki listeyle seçim yapmayı planlıyordu.

Seçim Tertip Heyeti'nden açıklama

Bu yazının ardından Pangaltı Mıhitaryan Ermeni Katolik Manastırı ve Mektebi Vakfı Seçim Tertip Heyeti bir açıklama yayınladı.

Açıklama şöyle:

"18 Haziran 2022 tarihinde yayınlanan yönetmelik çerçevesinde uzun zamandır yapılamayan cemaat vakıfları seçimlerinin önü açılmış ve Pangaltı Mıhitaryan Manastırı ve Mektebi Vakfı da yönetmeliğin 6. maddesinde yazılı “seçim çevresi, cemaat vakfının bulunduğu ildir. İstanbul ili için seçim çevresinin belirlenmesinde, milletvekili seçimlerinde uygulanan seçim çevreleri esas alınır” koşul doğrultusunda 2.bölge seçmen listesiyle Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü’ne başvurmuş ve 7 Ekim 2022 tarih ve 321045 sayılı yazıyla seçim yapma yetkisi almıştır.

Pangaltı Mıhitaryan okulu gerek öğrenci, gerek yönetici profiliyle %99 oranında Katolik olmayan kişilerden oluşmasına ve bugüne kadar Katolik olan, olmayan ayrımı yapılmayan bir kurum olmasına karşın, nedense bu seçimde sadece Katolik seçmenin yönetim kurulu seçiminde söz sahibi olması gerektiği konusunda çaba harcandığını görmekteyiz.

Bir eğitim kurumu, Ermeni cemaatinin tüm üyelerine (Arakelagan, Katolik, Protestan) açık ise, aynı şekilde cemaatin tüm üyelerinin de yönetim kurulu seçimlerinde oy kullanma haklarının olduğuna inanıyoruz.

Ancak, cemaatimizin tüm üyelerinin katılacağı, adil bir seçimin yapılabilmesi yönünde gösterdiğimiz yoğun çaba ve tüm girişimlerimize karşın, 16.12.2022 günü yapılan son görüşmeler ve oluşan kanaat neticesinde Ermeni cemaat üyelerimizin büyük bir kısmı okulumuz hakkında verilecek kararlara iştirak etme hakkından mahrum bırakılmışlardır. Bu nedenle, 18.12.2022 günü yapılacak seçimlerde Ermeni cemaatinin çoğunluğunun (Arakelagan, Protestan) oy kullanamayacağını, sadece Katolik seçmen listesinde kayıtlı olanlarla seçimin yapılacağını kamuoyuna üzülerek bildirmek isteriz."

Beyaz Liste ise Cuma günü Agos'a yaptığı açıklamada "Seçim Tertip Heyeti bize 'seçime gir' derse gireriz, heyetin değerlendirmesine göre hareket edeceğiz" açıklamasını yapmıştı. Liste'den henüz yeni bir değerlendirme yapılmadı
Bu haber Agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (Agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(Agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+