​KGAÖ Genel Sekreterinin Ermenistan`a destek sağlama projesinin kabul beklentisi var - Gündem
23 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Ծմակ / Ժամ : Բաւական

Gündem :

21 Aralık 2022  

​KGAÖ Genel Sekreterinin Ermenistan`a destek sağlama projesinin kabul beklentisi var -

​KGAÖ Genel Sekreterinin Ermenistan`a destek sağlama projesinin kabul beklentisi var ​KGAÖ Genel Sekreterinin Ermenistan`a destek sağlama projesinin kabul beklentisi var

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü Genel Sekreteri Stanislav Zas, 13 Eylül'de Ermenistan-Azerbaycan sınırında yaşana çatışmalara ve KGAÖ’nün buna tepkisi hakkında konuştu.

Zas, KGAÖ’nün bu yönde hızlı ve verimli çalışmalarda bulunarak çok sayıda önemli karar aldığını vurguladı.

Yaptığı açıklamada Stanislav Zas özellikle şunları kaydetti:

"KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi toplantısı, acil konuları görüşmek üzere 5 kez toplandı. Bu örgütümüzün tarihinde bir ilktir. Toplantı, Ermenistan Cumhuriyeti Başbakanı Nikol Paşinyan'ın talebi üzerine üç kez düzenlendi. Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki durum KGAÖ Toplu Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü oturumlarında ele alındı. Devlet başkanlarının talimatıyla, Teşkilat Genel Sekreteri ve Genelkurmay Başkanı liderliğinde bir izleme misyonu geliştirildi."

Zas'a göre, Ermenistan ve Azerbaycan sınırında şiddetli çatışmaların yaşandığı 13 Eylül'de KGAÖ üye devletlerinin liderleri, durumu tartıştıkları Kolektif Güvenlik Konseyi zirvesini gerçekleştirmek için çevrimiçi olarak toplandılar.

Bu misyonun çalışmalarının bir sonucu olarak, bu yıl 23 Kasım'da Yerevan'da düzenlenen Kolektif Güvenlik Oturumunda tartışılan Ermenistan Cumhuriyeti'ne yardım sağlamanın yollarına ilişkin Kolektif Güvenlik Konseyi birçok karar kabul etti.

Bu bağlamda Zas "Ermenistan Cumhuriyeti'ne yardım sağlanmasından ve KGAÖ Dışişleri Bakanları Konseyi'nin Güney Kafkasya bölgesinde barışı sağlama çabalarını destekleyen açıklamasından bahsediyoruz" sözlerini de dile getirdi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+