​İstanbul, Kayseri ve Diyarbakır`da sekiz vakfın yeni yönetimi belirlendi - Gündem
17 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

25 Aralık 2022  

​İstanbul, Kayseri ve Diyarbakır`da sekiz vakfın yeni yönetimi belirlendi -

​İstanbul, Kayseri ve Diyarbakır`da sekiz vakfın yeni yönetimi belirlendi ​İstanbul, Kayseri ve Diyarbakır`da sekiz vakfın yeni yönetimi belirlendi

Azınlık vakıflarında seçim sürüyor. 25 Aralık'taki Beyoğlu Üç Horan seçimi ertelendi ancak Ermeni toplumu 24 Aralık Cumartesi günü de sandık başına gitti. İstanbul 2. bölgeden Karagözyan Yetimhanesi, Kalfayan Yetimhanesi, Kumkapı Meryem Ana Kilisesi ve Mektebi, Galata Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi ve Mektebi, Kumkapı Meryemana (Drasular) Ermeni Kilisesi vakıfları ile 1. Bölgeden Üsküdar Surp Haç Tıbrevank Lisesi Vakfı yönetim kurullarının seçimleri yapıldı. Ayrıca Kayseri Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Vakfı ve Diyarbakır Surp Giragos Vakfı için de seçim vardı. Tüm vakıflarda tek liste ile seçime gidildi.

İstanbul 2. Bölgede yapılan seçimler için Feriköy Merametçiyan, Samatya Sahakyan, Şişli Karagözyan okulları ile Kuruçeşme Yerevman Surp Haç Kilisesi salonuna; 1. Bölgede ise Üsküdar Surp Haç Kilisesi ve Kadıköy Aramyan Okulu’ndan Yetişenler Derneği salonuna sandık konuldu. Oy verme işlemi 09:00’da başladı, 17:00’de sona erdi. Vakıflar tek liste ile seçime gitti.


Bezciyan
Kumkapı Meryem Ana Kilisesi ve Mektebi Vakfı’nda mevcut başkan Hrant Moskofyan ve yöneticiler Minas Arslan ile Tavit Damla, yeniden yönetim kurulunda yer aldı. Vakıf yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor:
Hrant Moskofyan, Minas Arslan, Tavit Damla, Efrem Demirci, Zeki Kap, Gülbenk Çakar, Sayat Sar, Misak Demir, Aras Sürer, Sarven Balcı, Talin Acemi


Karagözyan
Karagözyan Yetimhanesi Vakfı’nda mevcut Başkan Dikran Gülmezgil’in yanı sıra mevcut yönetim kurulundan Karun Kovan, Sevan Çavuşyan, Etesya Tırtır, Garbis Gökdağ, Nurhan Pekküçükyan ve Artin Kileci yeni dönemde yönetim kurulunda yer alıyor. Yeni isimlerin de yer aldığı Vakıf yönetim kurulu şu isimlerden oluştu.:
Dikran Gülmezgil, Sevan Çavuşyan Etesya Tırtır, Garbis Gökdağ, Arek Ferahyan, Lory Zakar, Saro Benglian, Selin Nişan, Nurhan Pekküçükyan, Arda Bal, Hera Mimaroğlu, Artin Kileci, Harutyun Kuran, Hamparsun Hampikyan, Simon Kumral, Alen Çingiryan

Getronagan ve Kalfayan’da yeni yönetim
Galata Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi ve Mektebi (Getronagan) Vakfı yönetim kuruluna mevcut yönetim kurulundan kimse aday olmadı. Yeni yönetim kurulunda Mıgırdiç Arzivyan başkan adayı. Yönetim kurulunda yer alan isimler şunlar:
Mıgırdiç Arzivyan, Boğos Çalgıcıoğlu, Vahak Çakar, Sarven Çilingiroğlu, Dayk Danzik, Narod Erkol Selvioğlu, Sarin Akbaş, Ayk Ceden, Arda Erol, Arel Atasev, Alen Erdavityan, Arlin Tunç, Dayk Ares Misisoğlu, Liyana Özbülbül


Halıcıoğlu Meryemana Surp Astvazazin Ermeni Kilisesi ve Kalfayan Yetimhanesi Vakfı yeni yönetim kurulunda Başkan Diana Kamparosyan’ın yanı sıra mevcut yöneticiler de yer almadı. Yeni yönetim kuruluna Alfred Suna başkanlık edecek. Kalfayan Vakfı yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:
Alfred Suna, Tamar Karasu, Ayk Erkman, Besse Kabak, Masis Rüstem, Vilma Kara, Artun Mimar, Odet Candan, Simon Kumral, Natali Ohannesyan ve Şahnur Kazancı.


Tıbrevank
Tıbrevank’ta yeni yönetim kurulunda eski yönetimden Özgür Azad Demirci’nin yanı sıra genç isimler yer aldı. Yeni liste şöyle:
Özgür Azad Demirci, Alen Kayaoğlu, Karin İnceoğlu, Melis Karakaşlı, Aret Demirkaynak, Burak Özagazar, Mıgırdiç Köşkeroğlu, Aliksan Arşık, Ari Şahsuvaroğlu, Sevan Bıldırcın, Arda İnceoğlu

Kayseri
Kayseri Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Vakfı seçimleri de 24 Aralık Cumartesi günü yapıldı. Seçim sandıkları 1. Bölgede Üsküdar Surp Garabed Kilisesi’ne, 2. Bölgede Kumkapı Meryem Ana Patriklik Kilisesi’ne, 3. Bölgede ise Yeşilköy Surp Istepannos Kilisesi’ne konuldu. Seçimde oy verme işlemi 09:00’da başlayıp 17:00’de sona erdi.
Vakıf, seçime tek liste ile girdi. Mevcut Başkan Zadik Toker’in yanı sıra Garbis Bağdat, Matiyos Bıçakçı, Burag Köçekoğlu, S. Talia Kalpakçıoğlu, Maria Hazar Erşen, Aras Çağlıuzun, Garen Kılıçcı, Ararat Arpacı ve Sevan Selviler listede yer aldı.

Diyarbakır
Diyarbakır Surp Giragos Vakfı için de seçim yapıldı. İstanbul'un yanısıra Surp Giragos Kilisesi'ne de sandık kuruldu. Diyarbakır'da yaklaşık 19 seçmen bulunuyor. Seçime tek liste ile gidildi. Mevcut başkan Ergun Ayık'ın yanısıra yönetimde Bedri Ayseli, Pelin Ayık, Hovhannes Gaffur Ohanyan, Kenan Sarraf, Mesure Kaplan ve Volkan Arat yer aldı.


Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+