​Üç Horan seçiminde tertip heyetinin netleşmesi bekleniyor - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

26 Aralık 2022  

​Üç Horan seçiminde tertip heyetinin netleşmesi bekleniyor -

​Üç Horan seçiminde tertip heyetinin netleşmesi bekleniyor ​Üç Horan seçiminde tertip heyetinin netleşmesi bekleniyor

25 Aralık'ta yapılması planlanan Beyoğlu Üç Horan Vakfı seçimi, vakıf yönetimince atanan Üç Horan Seçim Tertip Heyeti'nin istifa etmesi üzerine ertelenmişti. Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün bu hafta yeni Seçim Tertip Heyeti'nin netleşmesi konusunda adımlar atması bekleniyor.

Üç Horan Vakfı tarafından atanan Seçim Tertip Heyeti'nin uygulamaları Ermeni toplumunda tepkilere neden olmuştu.

Heyet önce çarşaf liste kararı aldı, sonra da Feriköy ve Samatya'da sandık kurulmayacağını açıkladı. Seçim günü için de elektronik sistem uygulaması gerekli görülmedi.

Ermeni toplumundan ve aday gruplarından tepkiler yükselirken ve İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne peşpeşe şikayet dilekçeleri verilirken Üç Horan Seçim Tertip Heyeti görevinden istifa ettiğini 22 Aralık'ta İstanbul VBM'ye iletti. VBM bunun üzerine 25 Aralık'taki seçimin ertelendiğini ve yeni bir Seçim Tertip Heyeti oluşturalacağını taraflara şifahen bildirdi.

Şimdi yeni bir seçim tertip heyetinin oluşması bekleniyor. Gözler bugüne kadar Ermeni toplumu için İstanbul 2. Bölge'deki seçimleri gerçekleştiren Ortak Seçim Tertip Heyeti'nde. VBM'nin bu heyete teklif götürmesi bir ihtimal. Ancak yeni heyetin kimlerden oluşacağı henüz netleşmiş değil. Aday gruplar da bu hafta sürecin netleşmesi adına VBM ile temaslar gerçekleştirecek.

Yeni seçim tertip heyetinin yakın zamanda netleşmesi ve seçimin 30 gün içinde yapılması bekleniyor.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+