​Paylan Laçin koridoru için Erdoğan`a çağrıda bulundu - Gündem
16 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Մանի / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

29 Aralık 2022  

​Paylan Laçin koridoru için Erdoğan`a çağrıda bulundu -

​Paylan Laçin koridoru için Erdoğan`a çağrıda bulundu ​Paylan Laçin koridoru için Erdoğan`a çağrıda bulundu

HDP milletvekili Garo Paylan Laçin koridorunun açılması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundu.

Karabağ'ı Ermenistan'a balayan tek yol olan Laçin koridoru 12 Aralık'tan bu yana sivil giyimli bir grup Azerbaycanlı tarafından bloke edilmiş durumda. Blokaj nedeniyle Karabağ'da insan kriz başgösterdi. Ermenistan ve uluslararası toplum Azerbaycan'a blokajın kaldırılması için çağrıda bulunuyor. HDP milletvekili Garo Paylan bir açıklama yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrıda bulundu.

Paylan’ın açıklaması şöyle:


“Dağlık Karabağ’ı Ermenistan’a bağlayan tek ulaşım yolu olan Laçin Koridoru, kendilerini ‘çevre aktivisti’ olarak tanımlayan Azerbaycanlı bir grup ve Azeri güvenlik güçleri tarafından iki haftayı aşkın süredir kapalı tutulmaktadır.

Laçin Koridoru’nun kapatılması nedeniyle Dağlık Karabağ’da gıda, ilaç gibi temel ihtiyaçlara ulaşma krizi her gün büyümektedir. Dağlık Karabağlı 120 bin Ermeni mahsur durumdadır. İnsani bir krize dönüşen bu blokaja bir an önce son verilmesi gerekmektedir.

Türkiye, Dağlık Karabağ’da büyüyen insani krize duyarsız kalmamalıdır. Siyasi yapılar bu konuda acilen harekete geçmelidir.

Dağlık Karabağ’daki blokajın sona ermesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sorumluluk almaya çağırıyorum.

Kafkaslar’da barış ve huzurun tesis edilmesi, çatışma ve gerilimin engellenmesi Türkiye’nin de yararınadır. Dağlık Karabağ’daki insani krizin sona ermesinde hep beraber sorumluluk alırsak; hem Azerbaycan-Ermenistan barış sürecinde, hem de Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecinde pozitif gündeme dönebiliriz.”Öte yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ofisi 28 Aralık’ta Twitter hesabından paylaşımda bulunarak Ermenistan ve Azerbaycan'ı Laçin Koridoru sorununu diyalog yoluyla çözmeye çağırdı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Tarafları, çözülmemiş sorunları diyalog yoluyla çözmeye, acilen serbest ve güvenli dolaşımı sağlamaya, insanların haklarını korumaya ve sivil halk üzerindeki olumsuz insani etkilerden kaçınmaya çağırıyoruz."

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+