​ABD`den Azerbaycan`a Laçin Koridorunu açma çağrısı - Gündem
13 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Պարխար / Ժամ : Այգ

Gündem :

06 Ocak 2023  

​ABD`den Azerbaycan`a Laçin Koridorunu açma çağrısı -

​ABD`den Azerbaycan`a Laçin Koridorunu açma çağrısı ​ABD`den Azerbaycan`a Laçin Koridorunu açma çağrısı

Artsakh'ı Ermenistan'a ve dış dünyaya bağlayan tek yol olan Laçin Koridoru'nun Azerbaycan tarafından kapatılması ABD'yi endişelendirmeye devam ediyor. Bu, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından "Armenpress" in talebi üzerine Azerbaycan'ın Artsakh'ta ciddi insani sonuçlara yol açan eylemleri hakkında yorum yaparak ifade edildi.

Price, "Laçin Koridoru'na erişimin kesintiye uğramasından ve durumun insani sonuçlarından endişe etmeye devam ediyoruz. Bu, barış sürecini engelliyor ve uluslararası güveni baltalıyor" dedi.

Durumun çözümü için seçeneklere değinen Price, şunları söyledi. "Koridorda serbest dolaşımın tamamen yeniden sağlanması için çağrıda bulunuyoruz. Herhangi bir konuda ilerlemenin tek yolu müzakerelerdir.

Azerbaycan, 120 binden fazla Artsakh halkını kuşatma altında tutarak Laçin koridorunu 12 Aralık'tan beri kapalı tutuyor. Yolun kapalı olması nedeniyle 270'i çocuk 1100 kişi Ermenistan'dan Artsakh'a dönemedi. İnsanların serbest dolaşım, asgari yaşam standardı, tıbbi bakım, eğitim ve diğer hakları ihlal edilmektedir. Sağlık kurumlarında planlanan operasyonlar hala askıya alınıyor. 19 Aralık'ta Artsakh'ta bir vatandaş, yolun kapalı olması nedeniyle onu uygun tedaviyi organize etmek için Ermenistan'a nakledemedikleri için hayatını kaybetti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+