​Türkiye’nin Ermenistan’la ilişkileri normlleşme arzusu yok! Barış anlaşmasını bekliyor - Gündem
21 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

13 Ocak 2023  

​Türkiye’nin Ermenistan’la ilişkileri normlleşme arzusu yok! Barış anlaşmasını bekliyor -

​Türkiye’nin Ermenistan’la ilişkileri normlleşme arzusu yok! Barış anlaşmasını bekliyor ​Türkiye’nin Ermenistan’la ilişkileri normlleşme arzusu yok! Barış anlaşmasını bekliyor

Türkolog Andranik İspiryan news.am’e verdiği demeçte Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşme süreci tartışılalı bir yıldan biraz fazla olduğunu ve bu süreçte kayda değer bir ilerleme görmediğimizi aktardı.

Türkiye ile hava kargo taşımacılığı yasağının kaldırılmasına değinen İspiryan, şunları söyledi:

“Ermeniatan-Türkiye ilişkilerinin çözümündeki amaç nedir: sınırları açmak mı, diplomatik ilişkilere sahip olmak mı? Bu bir yılda, bu iki konunun yönünü görmüyoruz. Yani Türk tarafı ana konu dışında her şeyi yapıyor. Konu tartışılıyor ama sorunun çözümü yok. Bu sadece dünyaya bir şeyler gösterip şöyle deme çabası: bakın ilerleme kaydediyoruz, kargo taşımacılığı zaten yapılıyor. Kargo taşımacılığı, tabii ki hava yoluyla değil, kara yoluyla yapılıyor. Yani bunu Ermenistan’a karşı bir taviz ya da iyi niyet göstergesi olarak sunmak pek uygun değil. Havayolu taşımacılığının pahalı olduğunu, her ürünün taşınamayacağını hepimiz biliyoruz. İnşaat malzemeleri ve diğer sanayi ürünleri hava yoluyla Ermenistan’a geliyor. Bunlar oldukça pahalı olacak ve ekonomik olarak faydalı olmayacak. Bu, Türkiye’nin dünyanın gözünü kamaştırmak için attığı bir adım daha. Aslında bir yılda hiçbir şey yapılmadı. Bunun siyasi bağlamda sıfır değeri var.

Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkileri normalleşmek isteyip istemediği sorulduğunda Türkolog, Ermenistan sınırını Türkiye’nin kapattığını hatırlattı.

İspiryan, “Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinden dolayı Türkiye’nin böyle bir arzusunun olmadığını görüyoruz. Türkiye barış anlaşmasının imzalanmasını bekliyor.” diye konuştu.

Andranik İspiryan’a göre üçüncü ülke vatandaşlarına kara sınırı açılsa bile bunun hiçbir anlamı yok.

Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+