​Azerbaycan etnik temizlik ve soykırım politikasını en üst düzeyde uyguluyor - Gündem
22 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

14 Ocak 2023  

​Azerbaycan etnik temizlik ve soykırım politikasını en üst düzeyde uyguluyor -

​Azerbaycan etnik temizlik ve soykırım politikasını en üst düzeyde uyguluyor ​Azerbaycan etnik temizlik ve soykırım politikasını en üst düzeyde uyguluyor

Artsakh Ombudsmanı Geğam Stepanyan, “Azerbaycan’ın Laçin Koridoru’nu kapatma hamlesine çeşitli uluslararası kuruluşlar yanıt verdi, ancak artık sözden eyleme geçme zamanı geldi.” dedi.

“Çok önemli aksi halde etnik temizlikle karşı karşıya olduğumuz mevcut durumda insanların hayatı doğrudan tehlikede. Ablukadan bir ay sonra, başka bir dilde veya uluslararası hukukun dilinde insanlığa karşı suç olarak adlandırılan, geniş çaplı ve sürekli olarak uygulanan sistematik insan hakları ihlalleriyle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Evet, bu bir suçtur ve gerçekler çok şey anlatır. Azerbaycan, etnik temizlik ve soykırım politikasını en üst düzeyde yürütmektedir.” dile getirdi.

Bir ay boyunca 120.000 kişi doğrudan bu haklardan mahrum bırakıldığını hatırlatan Stepanyan, “Ve buna suç değilse başka ne diyebiliriz?” ifadesi kullandı.

Aynı uluslararası hukuk olan Roma Statüsü’nün insanları açlıktan ölmeye zorlamanın bir savaş suçu olarak kabul edildiğini açıkça belirttiğini vurguladı.

Serbest dolaşım hakkına atıfta bulunan ombudsman Stepanyan, bunun İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde de yer aldığını kaydetti.

Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+