​Sosyalist Enternasyonal`den Laçin koridoru için çağrı - Gündem
20 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արագած / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

14 Ocak 2023  

​Sosyalist Enternasyonal`den Laçin koridoru için çağrı -

​Sosyalist Enternasyonal`den Laçin koridoru için çağrı ​Sosyalist Enternasyonal`den Laçin koridoru için çağrı

Sosyalist Enternasyonal, Ermenistan ile Dağlık Karabağ arasındaki tek kara bağlantısı olan Laçin koridorunun kapatılmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi ve Azerbaycan'a koridorun açılması çağrısında bulundu.Sosyalist Enternasyonal tarafından yapılan yazılı açıklamada "Azerbaycan yetkililerini, 9 Kasım 2020 tarihli üçlü bildiriye uygun olarak koridor boyunca hareket özgürlüğü ve güvenliğini sağlamaya çağırıyoruz." dendi.

Açıklamada, "İnsani durum kritik ve bu nedenle Sosyalist Enternasyonal, tarafları diyaloga, müzakereye ve engelin sivil halkta neden olabileceği insani krizi önlemeye güçlü bir şekilde çağırıyor." ifadeleri kullanıldı.

Hatırlanacağı üzere Karabağlı Ermenileri Ermenistan'a ve dünyanın geri kalanına bağlayan tek yol olan Laçin Koridoru, 12 Aralık'tan bu yana sivil Azerbaycanlılar tarafından "çevresel" gerekçeler öne sürülerek bloke edilmiş durumda. Ermenistan bölgede görev yapan Rus barış güçlerinin devreye girerek koridoru açmasını talep ediyor ancak bugüne kadar bir sonuç alınmış değil.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+