​Paylan`dan Laçin koridoru blokajı için soru önergesi - Gündem
24 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

17 Ocak 2023  

​Paylan`dan Laçin koridoru blokajı için soru önergesi -

​Paylan`dan Laçin koridoru blokajı için soru önergesi ​Paylan`dan Laçin koridoru blokajı için soru önergesi

Karabağlı Ermenileri Ermenistan'a ve dünyaya bağlayan tek yol olan Laçin koridoru 12 Aralık'tan bu yana bir grup sivil Azerbaycanlı tarafından bloke edilmiş durumda. HDP milletvekili Garo Paylan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanıtlaması talebiyle TBMM'ye bir önergesi iletti. Paylan "Dağlık Karabağ’da derinleşen insani krizin çözümü için ne yapıyorsunuz?" dedi.

Paylan'ın TBMM'ye ilettiği soru önergesi şöyle:

"Dağlık Karabağ’ı Ermenistan’a bağlayan tek ulaşım yolu olan Laçin Koridoru, kendilerini “çevre aktivisti” olarak tanımlayan Azerbaycanlı bir grup ve Azeri güvenlik güçleri tarafından bir ayı aşkın süredir kapalı tutulmaktadır. Laçin Koridoru’nun kapatılması nedeniyle Dağlık Karabağ’da gıda, ilaç gibi temel ihtiyaçlara ulaşma krizi her gün büyümektedir. Doğalgaz ve elektrik hatlarındaki kesintiler nedeniyle 120 bin Dağlık Karabağlı Ermeni ağır kış şartlarında büyük bir insani krizle karşı karşıyadır.

Bu bağlamda;

1. Dağlık Karabağ’da derinleşen insani krizin çözümü için ne yapıyorsunuz?

2. Dağlık Karabağ’ı Ermenistan’a bağlayan Laçin Koridoru’nun açılması için hangi diplomatik girişimlerde bulundunuz?

3. Laçin Koridoru’ndaki blokajın bölgede barış için var olan fırsat penceresini kapattığının farkında mısınız?

4. Dünyadaki pek çok insani krize müdahil olmakla övünen Türkiye, Dağlık Karabağ’da blokaj altındaki 120 bin Ermeni için neden kılını kıpırdatmamaktadır?"

Sivil giyimli Azerbaycanlılar, bölgedeki madencilik faaliyetine 'çevresel' gerekçelerle karşı çıkıyor ve yolu bloke ediyor. Bölgede hakim olan Rus barış güçleri yolu açmada etkisiz kalıyor. Blokaj Karabağ'da her geçen gün derinleşen bir insani kriz yarattı. Ermenistan Hükümeti yolun Azerbaycan devleti tarafından kasıtlı olarak, kapatıldığını söylüyor.

Karabağ yönetimi Aralık'tan bu yana bölgedeki madencilik faaliyetini geçici olarak durdurdu.

Karabağ yönetiminden yapılan açıklamada bölgedeki madencilik endüstrisinin, sektör mevzuatı tarafından tanımlanan düzenlemelere uyarlandığı ve en yüksek uluslararası standartlara göre yürütüldüğü belirtildi ve şöyle dendi:

"Ancak, komşu ülkenin 'eko-aktivistleri' tarafından yaratılan sağlıksız ortam ve uluslararası toplumu yanıltma girişimleri göz önüne alındığında, Hükümet, "Base Metal" şirketinin faaliyetlerinin uluslararası ekolojik bir incelemesini yapmak için uluslararası kuruluşlarla iletişime geçmeye karar verdi."

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+