Hrant Dink Ankara’da anıldı: Bu ülkeye barışı getireceğiz - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

19 Ocak 2023  

Hrant Dink Ankara’da anıldı: Bu ülkeye barışı getireceğiz -

Hrant Dink Ankara’da anıldı: Bu ülkeye barışı getireceğiz Hrant Dink Ankara’da anıldı: Bu ülkeye barışı getireceğiz

Katledilen gazeteci Hrant Dink ölümünün 16’ncı yılında Ankara’da anıldı. İHD Eş Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Ona kıydılar, her şey daha kötüye gitti” dedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink katledilişinin 16’ncı yıldönümünde anıldı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde gerçekleştirilen anma etkinliği saygı duruşuyla başladı. Anmaya katılanların ellerinde “Katillerinden hesap soracağız” ,“Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeni’yiz”, “Hrant İçin Adalet İçin”, “Asla unutmayacağız unutturmayacağız” dövizleri taşırken, Ahmed Arif’in “Anadoluyum” şiiri okundu ve “Sarı Gelin” parçası çalındı.

‘HUKUK KATLİAMI’
İnsan Hakları Derneği Ankara Şube Başkanı Sevil Turgut, Hrant Dink’in katledilmesinin önceden bilindiğini, dava sürecinin yıllarca devam ettiğini ve bir ‘hukuk katliamı’ yaşandığını belirtti. Hakikatin tüm dünya tarafından bilindiğini ifade eden Turgut, yüzleşme gerçekleşmeden eşit bir ülkenin kurulamayacağını söyledi.

‘ONA KIYDILAR VE HER ŞEY DAHA KÖTÜYE GİTTİ’
İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Türkiye’nin geleceğe güvenle bakabilmesi için geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini ifade etti. Yüzleşmek için hakikatin gerektiğini söyleyen Türkdoğan, şunları kaydetti:

“Hrant, barış sever, insan sever bir gazeteciydi. Ona kıydılar ve her şey daha kötüye gidiyor. Geçmişle mücadele sürecine girilirse onarıcı ve adaletli toplumsak barış tesis edilir. 8 yıldır silahlı çatışma içindeyiz, bunun sonu Hrant’ın cinayetinin aydınlatılmasından geçiyor. Başka arkadaşlarımıza kıyılmaması için mücadele ediyoruz. Bu topraklara barışı getireceğiz.”


Bu haber gazeteduvar kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gazeteduvar) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(gazeteduvar). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+