​AB`nin Ermenistan-Azerbaycan sınırına kaç gözlemci göndereceği belli oldu - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

21 Ocak 2023  

​AB`nin Ermenistan-Azerbaycan sınırına kaç gözlemci göndereceği belli oldu -

​AB`nin Ermenistan-Azerbaycan sınırına kaç gözlemci göndereceği belli oldu ​AB`nin Ermenistan-Azerbaycan sınırına kaç gözlemci göndereceği belli oldu

Avrupa Parlamentosu, "Azerbaycan'ın Eylül ayındaki son askeri saldırısını şiddetle kınayan" ve "AB'nin bölgede uzun süredir devam eden çatışmaların çözümünde daha aktif bir şekilde yer almaya hazır olduğunun altını çizen" önergeyi kabul etti.

"Politico" dergisi, kaynaklarına atıfta bulunarak, Ermenistan'a gönderilen AB gözlem heyeti, sayısı ve diğer detayları aktardı.

Haberde "Yerevan makamlarıyla yeni bir mevcudiyete ihtiyaç olduğu konusunda karşılıklı bir anlayış vardı, ancak önceki çok küçüktü. Genel güvenlik ve savunma politikası misyonunun bir parçası olarak bölgede 100'e kadar gözlemci konuşlandırılacak." ifade edildi.

Político'nun kaynaklarına göre, "uygulanmaya başlamadan önce hala açıklığa kavuşturulması gereken birkaç adım var ve bunlar şimdi iki yıllık bir görev süresi için Brüksel'deki Siyasi ve Güvenlik Komisyonu'na gönderilecek."

Yine de derginin kaynağı, Rusya ile gergin ilişkilerin bölgedeki varlığı dikkate alınarak çözülmesi gerektiğini vurguladı.

"Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSS) Ermenistan'ın her yerinde. Ermenistan Savunma Bakanlığı personelinin eşlik etmesine rağmen gözlemcilerimizin Rus sınır muhafızları tarafından geri çevrildiği birkaç vakamız oldu, bu endişe verici çünkü burası Ermenistan bölgesi." denildi.Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+