​Ermenistan-Kıbrıs arasında önemli istişareler - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

21 Ocak 2023  

​Ermenistan-Kıbrıs arasında önemli istişareler -

​Ermenistan-Kıbrıs arasında önemli istişareler ​Ermenistan-Kıbrıs arasında önemli istişareler

Yerevan'da Ermenistan Cumhuriyeti ile Kıbrıs Cumhuriyeti dışişleri bakanlıkları arasında siyasi istişareler gerçekleştirildi. Ermenistan heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Paruyr Hovhannisyan, Kıbrıs heyetine ise Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Cornelios Korneliou başkanlık etti.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre istişareler sırasında muhataplar Ermenistan-Kıbrıs ikili siyasi gündeminin geniş bir yelpazesini tartıştılar ve yüksek düzeyde siyasi diyaloğu memnuniyetle vurguladılar.

AB içinde işbirliği de dahil olmak üzere karşılıklı çıkarları ilgilendiren bir dizi bölgesel ve uluslararası mesele hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Taraflar, ikili işbirliğinin mevcut potansiyelini tam olarak gerçekleştirmek için çaba göstermeye hazır olduklarını ifade ettiler.

Açıklamada "Ermenistan, Kıbrıs ve Yunanistan arasında kurulan üçlü işbirliğinin önemi özellikle vurgulandı.

Bakan Yardımcısı Hovhannisyan, Artsakh'ın bir insani kriz tehdidiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, Azerbaycan tarafından Laçin Koridoru'ndan insanların ve malların serbest dolaşımının engellenmesinin sonuçlarını etraflıca sundu. Azerbaycan liderliğinin yasadışı eylemleri, savaşa dönük söylemleri ve aşırılık yanlısı tavrının Güney Kafkasya'da barış ve istikrarı sağlama çabalarını ciddi şekilde baltaladığını vurguladı." denildi.

Kıbrıs heyeti, Ermeni Soykırımı kurbanlarının anısına saygı duruşunda bulunmak üzere Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü ve Anıtını ziyaret etti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+