​Avrupa Parlamentosu`ndan Azerbaycan`a çağrı - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

23 Ocak 2023  

​Avrupa Parlamentosu`ndan Azerbaycan`a çağrı -

​Avrupa Parlamentosu`ndan Azerbaycan`a çağrı ​Avrupa Parlamentosu`ndan Azerbaycan`a çağrı

Avrupa Parlamentosu “Dağlık Karabağ'daki ablukanın insani sonuçları” konulu acil bir kararı kabul etti.

Kararda, "Parlamento, Dağlık Karabağ'daki Laçin koridorunun kendini Azerbaycanlı çevreci ilan eden kişiler tarafından abluka altına alınmasının neden olduğu ciddi insani krizden üzüntü duymaktadır." dendi.

Kararda "Avrupa Parlamentosu üyeleri, Azerbaycan'ı hareket özgürlüğü sağlamak ve en savunmasız durumdakilerin temel mal ve hizmetlere erişimini sağlamak için koridoru derhal yeniden açmaya çağırıyor." ifadesine yer verildi.

Karar, Ermenistan ile Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ'daki Ermeni nüfusun haklarını ve güvenliğini garanti eden kapsamlı bir barış anlaşmasına duyulan ihtiyacın altını çiziyor. Gerekli insani yardımı sağlamak için uluslararası kuruluşlara bölgeye erişim izni verilmesi ve ayrıca bir BM veya AGİT bilgi toplama misyonunun insani durumu yerinde değerlendirmek için Laçin koridoruna gitmesi çağrısında bulunuyor.

Buna ek olarak, Avrupa Parlamentosu üyeleri bölgede bulunan Rus barış güçlerinin “hareketsizliğini” kınadı ve "Parlamento bu gücün AGİT uluslararası barış güçleriyle değiştirilmesi gerektiğini düşünmektedir" dendi.

İnsani kriz sürüyor

Öte yandan Karabağ makamlarından yapılan açıklamaya göre Azerbaycan tarafından Ermenistan’dan Karabağ'a yönelik gaz ve enerji arzının kesilmesi nedeniyle, 19 Ocak’tan itibaren tüm eğitim kurumlarının faaliyetleri durduruldu.

Toplamda 117 okulun çalışmaları durduruldu. Bunun sonucunda 20 bine yakın çocuk eğitim görme olanağından mahrum kalmış durumda.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından Karabağlı 2 hasta Ermenistan’a nakledildi.

Karabağ'dan Ermenistan’a hasta nakli, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin arabuluculuğu ve eşliğiyle gerçekleştiriliyor.

19 Ocak itibariyle, Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından Karabağ'dan Ermenistan’a toplam 36 hasta nakledildi.

Açıklamaya göre Karabağ Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm sağlık kuruluşlarında planlı ameliyatların askıya alınması nedeniyle 445 vatandaş sağlık sorunlarını ameliyatla çözme olanağından mahrum kaldı.

Açıklamada "Zor ekonomik durum nedeniyle en az 4 bin 100 kişi işini ve gelir kaynağını kaybetti." dendi.

Bir grup sivil Azerbaycanlı 12 Aralık'dan bu yana Karabağlı Ermenileri Ermenistan'a ve dünyaya bağlayan tek yol olan Laçin koridorunu abluka altında tutuyor. Bölgede görev yapan Rus barış gücü sorunu çözmekte yetersiz kalıyor. Sivil giyimli Azerbaycanlılar, bölgedeki madencilik faaliyetine 'çevresel' gerekçelerle karşı çıkıyor ve yolu bloke ediyor. Bölgede hakim olan Rus barış güçleri yolu açmada etkisiz kalıyor. Blokaj Karabağ'da her geçen gün derinleşen bir insani kriz yarattı. Ermenistan Hükümeti yolun Azerbaycan devleti tarafından kasıtlı olarak kapatıldığını söylüyor.

Karabağ yönetimi 28 Aralık'ta bölgedeki madencilik faaliyetini geçici olarak durdurdu.

Karabağ yönetiminden yapılan açıklamada bölgedeki madencilik endüstrisinin, sektör mevzuatı tarafından tanımlanan düzenlemelere uyarlandığı ve en yüksek uluslararası standartlara göre yürütüldüğü belirtildi ve şöyle dendi:

"Ancak, komşu ülkenin 'eko-aktivistleri' tarafından yaratılan sağlıksız ortam ve uluslararası toplumu yanıltma girişimleri göz önüne alındığında, Hükümet, "Base Metal" şirketinin faaliyetlerinin uluslararası ekolojik bir incelemesini yapmak için uluslararası kuruluşlarla iletişime geçmeye karar verdi."

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+