​Paylan, Ermenistan sınırından seslendi: Gelin bu sınırı açalım, adını da Hrant Dink koyalım - Gündem
13 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Պարխար / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

26 Ocak 2023  

​Paylan, Ermenistan sınırından seslendi: Gelin bu sınırı açalım, adını da Hrant Dink koyalım -

​Paylan, Ermenistan sınırından seslendi: Gelin bu sınırı açalım, adını da Hrant Dink koyalım ​Paylan, Ermenistan sınırından seslendi: Gelin bu sınırı açalım, adını da Hrant Dink koyalım

HDP'li vekil Garo paylan, yıllardır kapalı olan Türkiye-Ermenistan sınırına giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi. Hrant Dink'in hayalini hatırlatan Paylan, 'Gelin bu sınırı açalım, bu sınırın adını da Hrant Dink koyalım' dediArtı Gerçek - HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Kars'a giderek yaptığı açıklamada Türkiye-Ermenistan sınırının 30 yıldır kapalı olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermenistan'la müzakereler kapsamında geçen yıl sınırın açılacağını söylediğini hatırlatarak "Bu sınır niçin açılmıyor?" diye sordu. Hrant Dink'in en büyük hayalinin Ermenistan sınırının açılması olduğunu söyleyen Paylan, "Gelin bu sınırı açalım, bu sınırın adını da Hrant Dink koyalım" diyerek Erdoğan'a çağrıda bulundu.

Paylan, Türkiye-Ermenistan sınırındaki Akyaka Sınır Kapısı'nda vatandaşlarla birlikte açıklama yaptı.

'ARTIK KUCAKLAŞMA ZAMANIDIR'
Türkiye-Ermenistan sınırının 30 yıldır kapalı olduğunu vurgulayan Paylan, ülkeler arasındaki normalleşme sürecine değinerek şöyle dedi:

“Azeriler, Ermeniler, Türkler, Kürtler bu coğrafyanın insanları ve maalesef yüz yıldır yaşadığımız travmalardan dolayı ayrı gayrı düştüler. Türklerin, Ermenilerin, Kürtlerin artık kucaklaşma zamanıdır. İki yıl önce Azerbaycan ve Ermenistan bir savaş yaşadı. Bu savaştan sonra, hem Türkiye-Ermenistan normalleşme süreci hem de Azerbaycan-Ermenistan barış süreci başladı. Türkiye ve Ermenistan özel temsilciler atadılar ve müzakereye başladılar.”

'SINIRIN AÇILMASININ ÖNÜNDEKİ ENGEL NEDİR?'
Paylan, Erdoğan'ın sınırın açılacağına dair sözlerini hatırlatarak şöyle konuştu:

“Bundan bir yıl önce de Erdoğan, Türkiye-Ermenistan sınırının öncelikle üçüncü ülke vatandaşlarına, daha sonra Türkiye ve Ermenistan yurttaşlarına açılabileceğini söyledi. Ama Türkiye-Ermenistan sınırı hala açılmış durumda değil. Bu sınır niçin açılmıyor? Türkiye-Ermenistan sınırının niçin açılmadığını Sayın Erdoğan’a soruyorum. Bu sınırın açılmasının önündeki engel nedir?”

Sınırın kapalı olmasının sosyal, ekonomik, kültürel etkilerine değinen Paylan, şöyle devam etti:

'HEM ERMENİZTAN HEM BÖLGE İLLERİ KAYBEDİYOR'
“Bu sınır açılmadığı için 30 yıldır hem Ermenistan kaybediyor hem de bölge halkı kaybediyor. Kars kaybediyor, Iğdır kaybediyor, Ardahan, Ağrı, Doğu Beyazıt kaybediyor. Bölge illeri ve bu illerde yaşayan yurttaşlarımız kaybediyor. Bu sınır açılırsa, geçmişte olduğu gibi bu ülkeler arasında ticaret ve turizm olur, paylaşım olur, kucaklaşma olur. Türkler, Kürtler, Azeriler, Ermeniler birbirlerinin düşmanı olamazlar. Tarihi olarak, binlerce yıl bir arada yaşamış halklar bunlar ve şimdi yeniden kucaklaşma zamanıdır.”

'HRANT DİNK'İN DÜŞÜNCELERİ BU SINIRDA YAŞASIN'
Paylan, Erdoğan'a sınırı açma çağrısında bulunarak şöyle devam etti:

“Türkiye-Ermenistan sınırının açılması, yani bu sınırın açılması için en çok çaba gösteren kişilerden biri Hrant Dink’ti. Hrant Dink’in en büyük hayali, bu sınırın açılması ve sınırda Türk, Kürt, Azeri, Ermeni halklarının birlikte halay çekmesiydi. Şimdi, buradan sayın Erdoğan’a çağrı yapıyorum: Gelin bu sınırı açalım, bu sınırın adını da Hrant Dink koyalım. Hrant Dink’in barış, kardeşlik düşünceleri bu sınırda yaşasın. Bu sınırdan Azeriler, Ermeniler, Türkler, Kürtler geçsinler birbirleriyle kucaklaşsınlar. 30 yıldır kapalı olan bu sınır artık açılsın.”

'TÜRKİYE BÖLGE BARIŞI İÇİN ANAHTRA ÜLKEDİR'
Paylan, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Türkiye, bölge barışı için anahtar bir ülkedir ve büyük bir ülkedir. Türkiye, eğer ki elini uzatırsa bölgeye, Ermenistan’a ve Azerbaycan’a, kapıyı açarsa bölgedeki barışı da sağlayabilir. Aksi taktirde barış için yaratılan fırsat penceresi de kapatılabilir. Bu anlamda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda irade göstermesini bekliyoruz. TBMM’nin irade göstermesini bekliyoruz ve bu sınırın açılmasını bekliyoruz. Bu sınır açılırsa emin olun ki doğunun yoksullukla ilgili makus kaderi değişir. Kars geçmişte olduğu gibi zenginleşir. Ağrı, Ardahan, Iğdır geçmişte olduğu gibi zenginleşir. Ermenistan halkları da zenginleşir. Bölgeye hem huzur hem refah gelir. Bunun için artık Türkiye-Ermenistan sınırı açılsın diyoruz.”

Bu haber artigercek kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (artigercek) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(artigercek). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+