​Nakhijevan’da edinilen yolsuzluk paraları Gürcistan’da yatırıldı - Gündem
18 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մասիս / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

26 Ocak 2023  

​Nakhijevan’da edinilen yolsuzluk paraları Gürcistan’da yatırıldı -

​Nakhijevan’da edinilen yolsuzluk paraları Gürcistan’da yatırıldı ​Nakhijevan’da edinilen yolsuzluk paraları Gürcistan’da yatırıldı

Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi'nin (OCCRP) araştırması sonucunda, Türk iş adamı Emin Uçar'ın Nakhijevan'ı 27 yıl yöneten Vasıf Talibov'un ailesi için çalışarak servet kazandığını ve yolsuzluk parasının Gürcistan'a yatırıldığını tespit edildi.

Belgelere göre, Gürcistan'daki 270 milyon dolarlık otel işletmesi - üst düzey oteller, restoranlar - bir Türk iş adamına ait, ancak araştırmacı gazeteciler onun Gürcistan işinde Nakhijevan’daki Talibovların adamı olduğuna dair kanıtlar buldular. Ortaklardan biri Fransız şirketi Accor.

Emin Uçar, avukatı aracılığıyla şirketinin mal varlığının Talibov ailesine ait olduğunu yalanlayarak, işletmenin mali kaynaklarının kredi olduğunu iddia etti. Accor, Taliban ile bağlantı hakkındaki son raporlar ışığında Türk iş adamıyla işbirliğini yeniden değerlendirdiğini söyledi.

Türk işadamının Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'de kayıtlı olan şirketleri bulunuyor. Kurumsal ağa dahil olan Gürcü Maqro Grubu ve Azerbaycan’ın Gamigaya şirketleri, kurulduğu 2000'li yıllardan bu yana Azerbaycan'dan onlarca devlet emri aldı. Talibov'un istifasından bir hafta sonra Gamigaya şirketinin adı, Emin Uçar'ın başka bir şirketinin adı olan Arkoz olarak değiştirildi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+